Çalık Enerji'den Irak açıklaması!

Irak'ta iki elektrik santralı inşa eden Çalık Enerji, yayınladığı bir açıklama ile Musul bölgesinde herhangi bir şirket çalışanının bulunmadığını söyledi

Çalık Enerji'den Irak açıklaması!

14 Haziran 2014/Emlakwebtv
Çalık Enerji, Kuzey Irak'ta IŞİD işgaliyle başlayan siyasi ve askeri hareketliliğe ilişkin açıklamasında, bölgede herhangi bir şirket çalışanı bulunmadığını söyledi. Şirket, rehin tutulduğu söylenen şoförlerin, Irak Petrol Bakanlığı'nın anlaştığı Türk firmasına ait olduğunu belirtti. Çalık Enerji tarafından yapılan açıklama şöyle: "Irak’ın Musul vilayetinde cereyan eden ve Türkiye Başkonsolosluğu mensupları ile Türk şoförlerinin zorla alıkonulmalarıyla ilgili gelişmeleri üzüntü ve heyecanla takip ediyor, vatandaşlarımızın bir an önce serbest kalarak ülkemize dönmelerini diliyoruz.

Diğer taraftan bazı basın organlarında yer alan, Çalık Holding’e bağlı Çalık Enerji şirketimizin çalışanlarının Irak’ta çatışmaların yaşandığı bölgede bulunduğuna dair haberler gerçeği yansıtmıyor. Çalık Holding’e bağlı olarak enerji sektöründe ulusal ve uluslararası alanda faaliyet gösteren Çalık Enerji şirketimizin hiçbir çalışanı şu anda Irak’ın Musul vilayetinde bulunmamaktadır.

Çalık Enerji’nin Irak Nainawa da inşa ettiği 750 MW Nainawa elektrik santrali Çalık Enerji tarafından Nisan 2014 tarihinde Irak Enerji Bakanlığı’na teslim edilmesinin ardından tüm Çalık Enerji çalışanları aynı tarihte tesisten ayrılmıştır. Haberlerde konu edilen sıra gecesi, tesisin türbinlerinin devreye alma çalışmalarında gelinen ilerlemeyi kutlama adına düzenlenen 10 ay öncesine ait moral gecesine aittir. Görüntülerde yer alan yaşam alanları demonte edilmiş ve taşınmıştır. Şu anda santral içerisinde Çalık Enerji'ye ait herhangi bir tesis ve herhangi bir çalışan bulunmamaktadır.

Rehin tutulduğu söylenen şoförler, Irak Petrol Bakanlığı’nın Nainawa santraline mazot getirmek üzere anlaştığı Türk firmasının şoförleridir. Çalık Enerji’nin bu konuya ilişkin ilgili taraflarla hiçbir ticari ve operasyonel bağlantısı yoktur. Çalık Enerji yönetici ve çalışanları 2014 Nisan itibari ile elektrik santrali ile ilgili tüm yükümlülüklerini tamamlayıp tesisten ayrılmıştır. Tesis Nisan ayından itibaren tamamen Irak Enerji Bakanlığı’nın işletmesi ve kontrolü altındadır.

Çalık Enerji olarak Musul’da tutulan konsolosluk görevlileri, yakınları ve diğer vatandaşlarımızın hiçbir zarar görmeden en kısa sürede yurda dönmeleri, bölgeye kalıcı bir barış ve huzurun gelmesi en büyük arzumuzdur."