Cam grevine Hükümet müdahalesi

Şişecam'a ait 10 cam fabrikasında, 8 gündür devam etmekte olan grev, Bakanlar Kurulu Kararı ile 60 gün süreyle ertelendi

Cam grevine Hükümet müdahalesi

27 Haziran 2014/Emlakwebtv
Şişecam'a ait 10 cam fabrikasında, 8 gündür devam etmekte olan grev, Bakanlar Kurulu Kararı, 27 Haziran tarihli Resmi gazetede yayınıyla yürürlüğe girdi. Kristal-İş Sendikası yayınladığı basın açıklamasıyla karar tepki gösterirken: "Hükümet etkili grevlere tahammül edemiyor. Bü hükümet döneminde etkili hiçbir grev uygulanamamıştır..." ifadelerini kullandı.

Resmi Gazetede yayınlandı
27 Haziran 2014 tarihli Resmi Gazetede yer alan, Şişecam Grevi ile ilgili Bakanlar Kurulu Kararı beyanı, işçi ve işçi örgütleri tarafından tepkiyle karşılandı. 2014/6524 sayılı karar kapsamında söz konusu grev, genel sağlığı ve milli güvenliği bozucu nitelikte tanımlandı ve 60 gün süreyle ertelendi.

Çay bardağı işçisinin grevinden milli güvenlik sorunu çıkarmak
Resmi Gazetede yer alan Bakanlar Kurulu kararındaki 'milli güvenliği ve genel sağlığı' bozucu  şeklindeki ifadelere tepki gösteren Kristal-İş Sendikası: "Pencere ve otomobil camı, çay ve su bardığı ile meşrubat şişesi üreten fabrikalarda uygulanan grevin milli güvenlik ve genel sağılı bozucu olduğunu iddia etmek, akıl, mantık, hukuk ve bilimle bağdaşmaz." diyerek karşı çıktı.

Basın açıklamasında 2012 yılında yasalaştırılan grev erteleme mekanizmasının aslında bir grev yasaklama aracı olduğuna dikkat çeken Kristal iş, hükümetin söz konusu kararıyla demokrasiye ve sendikal haklara zerre kadar saygı duymadığını ortaya koymuş olduğunu belirtti. Sendikanın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Hükümetin bu kararından sonra Türkiye’de grev hakkından söz etmek mümkün değildir. AKP hükümeti bunu ilk kez yapmıyor. 2003 ve 2004 yıllarında da iki kez grevimizi ertelemişlerdi. Hükümet etkili grevlere tahammül edemiyor. Hükümet grevleri ya erteliyor ya da kırıyor. Bu hükümet döneminde etkili hiçbir grev uygulanamamıştır. Başta cam ve lastik olmak üzere büyük ve etkili grevler ertelenmiş veya Çaykur ve THY’de olduğu gibi etkisiz hale getirilmiştir."

Kristal-İş, 2003-2004 senelerinde ertelenen grevlerde kazanılan davaları emsal göstererek, Danıştay'a yürütmeyi durdurma ve iptal davası açmaya hazırlanıyor