‘Çamlıca Tepesine dev cami yapılacak’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Çamlıca Tepesi’ne dev bir cami yapılacağını açıkladı. Cami inşaatına 2 ay içinde başlanması planlanıyor

‘Çamlıca Tepesine dev cami yapılacak’

30 Mayıs 2012

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kandilli'de yapımı tamamlanan Üsküdar Belediyesi Kandilli Geleneksel El Sanatları Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada Çamlıca Tepesi’ne dev bir cami yapılacağını açıkladı. Çamlıca’daki televizyon kulesinin yanında 15 bin metrekare üzerine inşa edilecek cami inşaatına, 2 ay içinde başlanması planlanıyor. Erdoğan konuşmasında, "Çamlıca'daki televizyon kulesinin yanında 15 bin metrekare üzerinde bir cami yapacağız. Bunların da proje çalışmaları son safhalarına geldi. Öyle zannediyorum ki 2 ayda dozerler çalışmaya başlar" dedi.
Erdoğan, Ataşehir’de yapımı devam eden Mimar Sinan Camisi’ninde bitmek üzere olduğunu ifade ederek, “Hedefimiz Ramazan-ı Şerif’te orayı açmak. Yaklaşık 5 bin 800-900 metrekare üzerine oturan muhteşem bir cami oldu Ataşehir'de. Çevrede bu alanda yine 4-5 cami daha yapılıyor. Bunlar da yakında bitecek ama çok daha önemlisi bir de Çamlıca'da başlayacağız. Çamlıca'daki televizyon kulesinin yanında 15 bin metrekare üzerinde bir cami yapacağız. Bunların da proje çalışmaları son safhalarına geldi. Öyle zannediyorum ki 2 ayda dozerler çalışmaya başlar. Bunların altında hat, tezhip bütün bu çalışmalara yönelik imkanlar olacak. Yani buralar geçmişte nasıl kenarda medrese odaları varsa, bugünkü anlamda yine çalışmalarını mimarlarımız yapıyorlar. Çamlıca'daki bu dev cami, İstanbul'un her yerinden görülecek şekilde dizayn edildi. İnşallah Üsküdar'ın camlarında artık farklı yansımalar olacak” diye konuştu.