Çanakkale 1915 Köprüsü ne zaman açılacak?

Çanakkale Boğazı’nı bağlayacak olan Çanakkale 1915 Köprüsü için ihale süreci başladı. Peki, köprü ne zaman açılacak, ilk kazma ne zaman vurulacak?

Osmangazi Köprüsü’nün açılışında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Sırada Çanakkale 1915 Köprüsü var’ demesinin üzerine, bir merak uyanmıştı? Çanakkale 1915 Köprüsü güzergahı neresi olacak? Köprünün uzunluğu ne olacak ve ne zaman ilk kazma vurulacak?
Projenin toplam uzunluğu 3 bin 623 metre olacak. Köprü üzerinde 2x3 taşıt şeridi yer alacak. Çanakkale 1915 Köprüsü ne zaman açılacak sorusuna ise, Cumhuriyetin 100. Yılı olan 2023 olarak cevap veriliyor. Çanakkale 1915 Köprüsü Sütlüce Köyü ile Lapseki ilçesinin güneyindeki Şekerkaya mevkii üzerinde olacak. Başbakan Binali Yıldırım "Çanakkale'ye de inşallah Çanakkale 1915 Köprüsü'nü yapacağız. Önümüzdeki yıl 18 Mart Çanakkale şehitlerini anma yıl dönümünde, inşallah ilk kazmayı vurmayı hedefliyoruz." Dedi.  Çanakkale 1915 Köprüsü’ ne ilk kazma 18 Mart 2017’de vurulacak.

2023’te açılacak
Çanakkale 1915 Köprüsü için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ihale sürecini başlattı. İhale önümüzdeki günlerde gerçekleşecek. Osmangazi Köprüsü’nün ardından Marmara Otoyol Ringini tamamlayacak olan Çanakkale 1915 Köprüsü 2 bin 23 metre olan orta açıklığıyla dünyanın en uzun asma köprüsü ünvanını taşıyacak. Türkiye’nin yük ve yolcu taşımacılığında en yoğun karayolu koridoru Marmara Bölgesi ve İstanbul’da yer alıyor. Proje sayesinde güneye ve Ege’ye gidecek araçlar İstanbul’a girmeden Çanakkale üzerinden taşınabilecek. Ulaştırma Bakanlığı projenin yıllık faydasının 2,5 milyon TL olacağını tahmin ediyor. Yatırımcılar arasında Çanakkale 1915 Köprüsü nerede diye merak ediliyor.  Lapseki ilçesi Şekerkaya mevkii ile Gelibolu ilçesi Sütlüce mevkii arasına yapılacak köprü, daha şimdiden arsa ve konut fiyatlarını arttırdı.