Çanakkale Boğazı Köprü ihalesi ne zaman yapılacak?

Dünyanın en uzun asma köprüsü olacak Çanakkale Boğaz Geçişi Köprüsü ihale süreci bu yılın ortasında başlayacak

Çanakkale Boğazı Köprü ihalesi ne zaman yapılacak?

Dünyanın en uzun asma köprüsü olacak Çanakkale Boğaz Geçişi Köprüsü ihale süreci bu yılın ortasında başlayacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Gelibolu-Lapseki güzergahında gerçekleştirilecek Çanakkale Boğaz Geçişi Köprüsü Projesi için, yılın ortasında Planlama Kurulu (YPK) kararı için Kalkınma Bakanlığına başvuru yapacaklarını söyledi.

Çanakkale Boğazı Köprüsü
Gelibolu-Lapseki güzergahına yapılacak köprü, toplam 3 bin 623 metre uzunluğunda olacak. Köprü, 2 bin metrenin üzerinde orta açıklık ile dünyanın en uzun asma köprüsü olacak. Çanakkale Boğaz Geçişi Köprüsü üzerinde 2x3 karayolu taşıt şeridine ilave olarak demiryolu geçişi de olacak şekilde projelendirildi 

Çanakkale Boğaz Köprüsü ve Otoyol Proje güzergahı

Çanakkale Köprüsü ihalesi ve çevre yolları
 Çanakkale Köprüsü kapsamında hayata geçirilecek Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale  Otoyol Projesi de yap-işlet- devret kapsamında inşa edilecek. Projenin toplam uzunluğu 352 kilometre. 

Marmara Bölgesi'nde otoyolla bir ring oluşturulacak
Çanakkale Boğazı Geçiş Köprüsü'nün de yer aldığı Otoyol Projesi, Avrupa ile Asya arasındaki bir başka bağlantıyı sağlayacak.

Proje tamamlandığında Balıkesir ile Çanakkale otoyolla bağlanacak, Çanakkale köprüsü üzerinden Tekirdağ'a, buradan da Kapıkule'ye kadar uzanacak. Böylece Marmara Bölgesi'nde otoyolla bir ring oluşturulacak. Söz konusu projeyle İstanbul'un trafik yükü de hafifleyecek, taşımacılık maliyetleri düşecek, Ege Bölgesi'nin taşımacılık faaliyetleri, Çanakkale üzerinden de yapılabilecek.