Çanakkale, İstanbul mu olacak?

Çevre Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Çanakkale'ye yapılacak Boğaz köprüsünü de içine alan çevre düzeni planı tartışmalara yol açtı. Plan hayata geçerse bölge nüfusu 3 kat artacak

Çanakkale, İstanbul mu olacak?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, Balıkesir ve Çanakkale Bölgesi için hazırlanan 1/100 bin ölçekli çevre düzeni planı tartışmalara neden oldu. Kocaveli ile Sütlüce köyleri arasına inşa edilecek 3 bin 700 metrelik Çanakkale Boğaz Köprüsü'nün İzmir-İstanbul otoyoluna entegre şekilde işlemesini öngören plan, bölgenin yoğun olarak imara açılmasına neden olacak. Radikal'den İdris Emen'in haberine göre, 2012 yılında 1 milyon 654 binlik nüfusa sahip bölgenin, 2040 yılında, 3 kat artarak 4,5 milyonun üzerine çıkması bekleniyor. 

Kıyı bölgeleri imara açılacak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 1/100 bin ölçekli çevre düzeni planında, özellikle Çanakkale ve Balıkesir'in kıyı bölgelerine yakın iç kesimleri ile bazı kıyı bölgelerinin kentsel gelişim alanı olarak imara açılması öngörülürken, uzmanlar, bölgenin yeni nüfus yükünü kaldıramayacağı kanaatini taşıyor. Yeni plandan olumsuz etkilenecek alanların başında Gökçeada gösteriliyor. Gökçeada'nın özellikle güney kıyı bölgelerine yönelik turizm yatırımlarının yapılmasına olanak veren plan, aynı zamanda şehir merkezine yakın bazı tarım alanlarının da kentsel gelişim alanı ilan edilmesine ve bu alanlara konut yapılmasına olanak verecek.

Bozcaada da kentleşecek
Bakanlık planıyla birlikte Bozcaada'da da hızlı bir şehirleşme yaşanacak. Akvaryum Koyu'nu da içine alan güney kıyı bölgelerinde, turizm tesisleri hayata geçerken, bölge nüfusunun hızla artma ihtimali doğacak. Yine bölge de 150 metrekarelik bağ evlerinin inşa edilebilmesine olanak veren plan kapsamında, Tarım ve Hayvancılık bakanlığı'nın vereceği izinlerle, zeytinyağı, pekmez ve reçel gibi ürünlerin işlenmesi için de tesisler inşa edilebilecek.  

Çanakkale Boğazı

Köprü ve ekolojik sorunlar
Söz konusu planı eleştiren Bursa Şehir Plancıları Odası Başkanı Hakan Karademir, özellikle Çanakkale Köprüsü'nün ciddi ekolojik sorunlar ortaya çıkaracağını belirterek, köprü ayaklarının yer aldığı beldelerin kentsel gelişim alanı olarak belirtilmesinin 'imara açma' anlamına geleceğini söyledi. Karademir: 'Hesaplamalarımız Çanakkale Boğaz Köprüsü'nün yaklaşık 3 bin 700 metre uzunluğa sahip olacağını gösteriyor. Bu uzunlukta bir köprü ciddi ekolojik sorunlar ortaya çıkaracaktır.'  şeklinde konuştu