Çanakkale Köprüsü için start verildi

Ulaştırma Bakanlığı, Çanakkale Boğazı Köprüsü Projesi kapsamında Yüksek Planlama Kurulu kararı için Kalkınma Bakanlığı'na başvuru yapmaya hazırlanıyor

Çanakkale Köprüsü için start verildi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Feridun Bilgin, Çanakkale Boğaz Geçişi Köprüsü Projesi kapsamında, Yüksek Planlama Kurulu kararı için Kalkınma Bakanlığı'na başvuruda bulunmaya hazırlandıklarını söyledi. Başvuru, fizibilite ve ÇED raporu hazırlık çalışmalarının tamamlanmasının ardından yılın ortasında gerçekleştirilecek. 

Çanakkale Boğazı Köprüsü İhalesi
Gelibolu-Lapseki  güzergahında inşa edilecek olan Çanakkale Boğaz Köprüsü, dünyanın en uzun asma köprüsü olacak.  Yap-işlet devret çerçevesinde hayata geçirilecek proje ile ilgili bir açıklama yapan Bakan Bilgin: 

'Gelibolu-Lapseki güzergahına yapılacak köprü, toplam 3 bin 623 metre uzunluğunda olacak. Köprü, 2 bin metrenin üzerinde orta açıklık ile dünyanın en uzun asma köprüsü olacak. Çanakkale Boğaz Geçişi Köprüsü üzerinde 2x3 karayolu taşıt şeridine ilave olarak demiryolu geçişi de olacak şekilde projelendirildi' diye konuştu.

Projenin tamamlanmasının ardındanBalıkesir ile Çanakkale otoyolla bağlanacak. Çanakkale köprüsü üzerinden Tekirdağ'a, buradan da Kapıkule'ye kadar uzanan hatMarmara Bölgesi'nde otoyolla bir ring oluşturulmasına imkan verecek.