Çanakkale Köprüsü'nden geçişin bedeli 15 euro+KDV

18 Mart'ta kule temel atma ve kazık çakma töreni gerçekleştirilen 1915 Çanakkale Köprüsü'nden geçiş ücreti belirlendi

Çanakkale Köprüsü'nden geçişin bedeli 15 euro+KDV


1915 Çanakkale Köprüsü için 10 farklı ülkeden 2 milyar 265 milyon euro kredi finansmanı sağlandı. Daelim-Limak-SK-Yapı Merkezi Ortak Girişimi tarafından kurulan şirketin adı ise Çanakkale Otoyolu ve Köprüsü İşletme Yatırım A.Ş. olarak belirlendi. 

Geçiş ücreti 15 euro+KDV

Dünyanın en uzun açıklıklı köprüsünü yapacaklarını söyleyen Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir,  “30 bin araç garantisi var. Bu sayıya ulaşmak çok uzun sürmeyebilir. Geçiş ücreti ise 15 euro + KDV (bugünkü kurlarla 80 TL) olacak.Projeyi Mart 2022’de bitirmeyi planlıyoruz. Yap-işlet-devret modelinin ruhuna da uygun olarak projeyi erken bitireceğiz” diye konuştu.

İstanbul Çanakkale arası 2,5 saate düşecek

Otoyollar tamamlandığında İstanbul Çanakkale arasının 2,5 saate düşeceğini söyleyen Yapı Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu da, “Köprünün kıyısından 50 metre boyunca arsa fiyatları iki katına çıkacak. Deloitte’e yaptırdığımız analize göre 15 yılda ekonomiye katkısı ise 16 milyar euro olacak” dedi.

Yeni projeler geliyor

Yurtdışı projelerine yoğunluk vereceklerini söyleyen Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “İleride büyük projeler yapmak için Malezya’ya da gireceğiz. Afrika pazarına da geçiş köprüleri gibi projeler yapmak için girebiliriz” dedi. Özdemir şöyle devam etti: “Köprüye bir yılda 142 milyon euro harcadık. 4 ortak olarak projeye 800 milyon euro öz kaynak koyacağız. Koreliler asma köprü konusunda oldukça tecrübeli. Ekiplerimiz Korelilerle birlikte çalışıp, bu alanda uzmanlaşarak, yurtdışına çıkmamızı sağlayacak.” diye konuştu.