ÇATES’te geri sayım

Zonguldak Çatalağzı Termik Santrali’nin özelleştirme ihalesini kazanan Demir Madencilik, devralma sürecini başlatmak için Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun onay kararını bekliyor

ÇATES’te geri sayım

3 Temmuz 2014/Emlakwebtv
Çatalağzı Termik Santrali(ÇATES) özelleştirme ihalesini 351 milyon dolarlık teklifiyle kazanan, Zonguldaklı yerel kömür işletmecilerinin arkasında bulunduğu Demir Madencilik, devralma süreci için Özelleştirme Yüksek Kurulu onayını beklemeye başladı.

Dünya Gazetesi’nden Mehmet Kara’nın haberine göre Çatalağzı Termik Santrali ihalesini 351 milyon dolarla kazanan Demir Madencilik’in arkasında bölgede kömür üretimi yapan yerel şirketler de bulunuyor. Özelleştirme Yüksek Kurulu’ndan çıkacak onay kararı sonrasında devralma sürecini başlatmaya girişecek şirket, söz konusu bedelin bir kısmını öz kaynaklarından karşılayacak. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Demir Madencilik şirketi sahibi Salih Demir, finansman planlarında herhangi bir sorun bulunmadığını belirterek, 351 milyon dolarlık bedelin bir bölümünü öz-sermaye, bir bölümünü de finans kuruluşlarından tedarik edeceklerini belirtti.

Demir  diğer yerel işletmelerin de katılımıyla ortaya çıkacak yeni şirketin nasıl bir hisse yapısına sahip olacağının da önümüzdeki günlerde belli olacağını söyledi. Demir: ’Önceliklerimiz arasında, bölge dışından bir ortak yok.!’ Dedi.