Çevre değerlerimiz Avrupa'dan daha eski

Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce, Türkiye'nin çevre değerleriyle ilişkisinin Avrupa'dan çok daha eskilere dayandığını söyledi

Çevre değerlerimiz Avrupa'dan daha eski

Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce, Türkiye'nin çevre değerleriyle ilişkisinin Avrupa'dan çok daha eskilere dayandığını söyledi.

Arşivlerde çevreyle ilgili 80 bin belgeye sahibiz
Türkiye'de insanın merkeze oturtulmadığı ve Batı'dan ithal bir çevre anlayışının bulunduğunu ifade eden Güllüce, 'Oysa çevre, bizim öz değerimiz. Arşivimizde, çevreyle ilgili 80 bin belge var. Avrupa'nın, bütün dünyayı perişan ettikten sonra aklına gelen çevre anlayışı bizde çok çok daha gerilere gidiyor. Bunu biliyoruz' diye konuştu.

Vilayetler Evi'nde düzenlenen "Valiler Buluşması" programına katılan İdris Güllüce, Anadolu'nun bin yıldır vatanları olduğunu ve olmaya devam edeceğini de vurgulayarak:

Önce sömürü, sonra çevre değeri
'Biz bütün varlıkların hukukundan sorumluyuz, canlı cansız fark etmeksizin tüm yaratılmışların. Bu, dinimizden gelen bir anlayış. Bütün yaratılmışların hukukunu korumak insan olarak bize görev verilmiştir. O konuda fedakarlık yapamayız. Dünyanın iki yüz senedir her şeyini berbat etmiş, perişan etmiş, hiçbir insanlık değeri bırakmamış, Afrika'sını, Asya'sını sömürmüş, perişan etmiş, kirletmiş, sonra gelmiş 'Beraber aynı parayı verilim şu dünyayı temizleyelim, hava kirliliğini ortadan kaldıralım' diyenlerle de kavga ederiz. 'İkimiz aynı çuvala konulamayız' deriz. Böyle bir farklılığımız var.'

Kentsel dönüşüm çok önemli
Biz garnizon toplumuyuz. Bin yıldır bu topraklar büyük badireler atlattı" diyen Bakan Güllüce, bu nedenle bilgi ve sanayi toplumuna geçişin kolay olmadığını anlattı.

Bakanlık olarak kentsel dönüşüm çalışmalarına büyük önem verdiklerini dile getiren Bakan Güllüce, Türkiye'nin, binaların tabut halinden çıkarılıp insanca yaşanılan şehirler ve yapılara sahip bir ülke olması gerektiğini bildirdi.

Bakan Güllüce, vatandaşların, riskli binalarda yaşamaması gerektiğini vurgulayarak, bu nedenle parti farkı gözetmeksizin belediye başkanlarına "Hazırlığınızı yapın, gelin" dediklerini kaydetti.