Çevre politikalarında yeni dönem başlıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Ankara'da düzenlediği basın toplantısı ile hükümetin çevre politikaları, icraatları ve hedefleri hakkında bilgi verdi. Güllüce, çevre tahribatını önleme hususunda azami çaba gösterilmesi uyarısında bulundu

Çevre politikalarında yeni dönem başlıyor

4 Haziran 2014/Emlakwebtv
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Türkiye'nin doğal, tarihsel ve coğrafi değer ve zenginliklerinin, tüm vatandaşlara sorumluluk yüklediğini kaydetti. Ankara Mariott Otel'de düzenlediği basın toplantısında, hükümetin çevre politikaları hakkında bilgi veren Güllüce: " Atalarımızdan aldığımız mirası özenle korumalıyız. Bunun için telafisi olmayan çevre tahribatını önleme konusunda azami çaba harcamalıyız." dedi.

AKP Hükümeti döneminde 2 milyar 711 milyon fidanın toprakla buluşturulduğunu ve 12 yılda toplam 900 bin hektar yeni orman yaratıldığını iddia eden Bakan Güllüce: "Ormanların korunması için yapılan başarılı çalışmaların yanı sıra yapılan ağaçlandırma çalışmalarına ilaveten ülkemiz orman yangınları ile mücadelede dünyada en başarılı ülkelerden birisidir." ifadelerini kullandı.

Açıklamasında çevreyi koruma hususunda tüm vatandaşlara büyük görevler düştüğünü belirten Güllüce,  metro, metrobüs ve Marmaray gibi toplu ulaşım yöntemlerine yapılan yatırımların hava kirliliğinin azalmasında büyük fayda sağlayacağını da belirterek, vatandaşları toplu ulaşım kullanmaya davet etti. Güllüce, Türkiye'nin 24 Mayıs 2004 yılında BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesine imza attığını da belirterek: "Sera gazı salınımlarının dünyanın her yerinde artmaya devam etmesi ve iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin giderek daha fazla hissedilir olması üzerine gerçekleşen Kyoto Protokolü’ne de 26 Ağustos 2009’dan itibaren taraf olmuştur.” dedi

2002 yılında 145 olan Atık Su Arıtma Tesisinin bugün 400'a ulaştığını belirten Güllüce, 2003 yılında 15 düzenli çöp depolama desisi sayısının 69'a ulaştığını vurguladı. Güllüce, AKP hükümetinin kalkınmayı çevreye zarar vermeyen bir yapılaşma ve sanayileşme projesi olarak algıladığını da sözlerine ekledi.