Çevre tebliğine plastik sektörünü vurdu

Plastik Sanayicileri, 17 Şubat'ta Resmi Gazete'de yayınlanan Çevre Koruma tebliğinin sektöre büyük bir yük getirdiği belirtiyor

Çevre tebliğine plastik sektörünü vurdu

Plastik Sanayicileri, 17 Şubat'ta Resmi Gazete'de yayınlanan Çevrenin Korunması Yönünden Kontrol altında Tutulan Atıkların İthalat Denetimi Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile birlikte gümrük kapılarına gelen ürünlerin gümrükleri felç etmeye başladığını açıkladı. Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı Başkanı Yavuz Eroğlu, tebliğ ile birlikte hammaddelerin gümrüklerde yığılmaya neden olduğunu söyledi.

Gümrüklerde yığılma var
Eroğlu: 'Plastik sektörünü yakından etkileyen tebliğ çerçevesinde özellikle yakın bölgelerden gelen hammaddeler gümrüklerde yığılmaya başladı. Ancak sorun giderek büyüyor. Şu an Mersin ve Gürbulak sınır kapılardaki yığılmalar gün geçtikçe İstanbul gibi Türkiye'nin diğer büyük gümrüklerinde de etkili olmaya başlayacak. Özellikle gemi yoluyla gelen hammaddeler kapılara ulaştığında sorun daha da büyüyecek.' dedi.

Yığılmaların sebebi ne?
Yeni tebliğ ile birlikte ithalatçıların getirdiği orijinal ürünün, orijinal olduğunun kanıtlanmasının hedeflendiğini, gümrüğe gelen hammaddelerden örnek alınması, akredite bir kuruluş tarafından belgelenmesi ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinden belge izninin alınmasının tutarlı biçimde mümkün olmadığını belirten Eroğlu: 

'Uygulama sonucu getirilen hammaddeler neredeyse 15-20 gün süre ile gümrükte bekleyecek. Böylece başta plastik sektörü olmak üzere plastiği üretiminde kullanan ambalaj, otomotiv, inşaat, medikal sektörlerindeki üretim durma noktasına gelecek.

Bugün plastik sektörü olarak yılda yaklaşık 6 milyon ton hammadde ithalatı yapıyoruz. Bu da 300 bin konteynır ithalat demek. Sadece bu bile gümrüklerde ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinde yığılmaların boyutunu gösterebilir. Ayrıca atık malzemeler ile ilgili faaliyet gösteren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın herhangi bir çevre kirliliği yaratmayan orijinal bir malzeme ile ilgili görevlendirilmesi de düşündürücüdür. Önerimiz; sanayicilerimizin zaten her biri dev global şirketler olan petrokimya tesislerinden ithal ettikleri hammaddenin 1. sınıf hammadde olduğunu belgeleyen ihracatçı firma garantisinin gümrüklerde geçerli olmasıdır.' dedi.