Çılgın proje haziranda başlıyor mu?

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın açıkladığı Kanal İstanbul projesine haziranda başlanacağını açıkladı

Çılgın proje haziranda başlıyor mu?

7 Mayıs 2013
"Uluslararası Osmanlı Devleti'nde Nehirler ve Göller" konulu sempozyumunda Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kanal İstanbul projesi ile ilgili proje çalışmalarının tamamlandığını ve yapımına haziran ayında başlanacağını duyurdu.

Sosyal Medya’ya düşen bir tanıtım filmi Kanal İstanbul’un tüm detaylarını ortaya koydu. Eğer bu tanıtım filmi doğru ise işte Kanal İstanbul böyle olacak

Bütün hazırlıkların yapıldığını belirten Bakan Yıldırım, Kanal İstanbul sayesinde İstanbul boğazından geçen nükleer bomba eşdeğerindeki 10 bin tankerin buradan geçiş sağlayacağını ve tehlikenin ortadan kaldırılacağını açıkladı.

Bakan Yıldırım şöyle devam etti; "Çanakkale ve İstanbul boğazı doğal kanallar. 3 bin yıl önce oluşmuş kanallardır. Bunun dışında birde yapma kanallar var. Panama, Süveyş kanalı gibi. Bunlarda küresel ticaretin gelişmesi ile beraber maliyetleri düşürme, zaman tasarrufunu sağlamak açısından, düşünülmüş ve hayata geçirilmiş projeler. İşte bu nevide bizim projemiz var. Kanal İstanbul. 2011 yılında Sayın Başbakanımız bu projeyi açıkladı. Şuanda da çalışmalar var. Bu yıl içinde yapımı için çalışmalar başlıyor. Bu Haziran ayından itibaren olacak. Kanal İstanbul ile boğazın yükü azalacak."

Bakan Binali Yıldırım, Kanal İstanbul projesi ile büyük bir tehlikenin de ortadan kalkacağını ifade ederek, her biri nükleer bomba eşdeğerinde olan 10 bin tankerin İstanbul boğazından değil Kanal İstanbul'dan geçeceğini açıkladı. Yıldırım, şu bilgileri verdi: "Boğazdan 50 bin gemi, 10 bin tane nükleer bomba yüklü tankeri yani nükleer bomba ile eşdeğer tankerler korkulu rüya olmaktan kurtaracak. Boğaz daha ziyade eğlence ve daha sosyal amaçlı kullanılacak. Bunun için bir alternatif Karadeniz'den Marmara'ya 45 kilometre uzunluğundaki kanal oluyor. Bütün yük trafiği İstanbul boğazına uğramadan kuzeyden güneye devam edecek."