Çimsa sektörün ilk yeşil bina sertifikasını aldı

Çimsa, Eskişehir Fabrikası ile, çimento sektörünün ilk yeşil bina sertifikasını almaya hak kazandı

Çimsa sektörün ilk yeşil bina sertifikasını aldı

Çimsa Eskişehir Fabrikası Yemekhane Binası ile çimento sektörünün ilk yeşil bina sertifikasını almaya hak kazandı. Bina sürdürülebilir arazi, enerji verimliliği, mimari tasarım, malzeme ve kaynaklar açısından yapılan değerlendirmde, 110 üzerinden 82 puan almaya hak kazandı ve LEED Platin Sertifikasını kazandı.

Çimsa'dan sektörde bir ilk
Çimsa'nın Eskişehir Fabrikası, alternatif mimari projeler arasından yapılan seçimle 2015 yılı Ekim ayında inşa edilen yeni Yemekhane Binası ile LEED Platin Sertifikası'nı almaya değer görüldü. Bina enerji verimliliği, sürdürülebilir arazi, mimari tasarım,malzeme ve kaynaklar gibi kriterlerden hareketle "yeni bina ketegorisinde" 110 üzerinde 82 puan alma başarısını gösterdi. Yeni sertifika ile birlikte Çimsa Yemekhane, Türkiye'deki 13. yeşil bina sertifikasının da sahibi oldu.

Çimsa Yemekhane binasının en önemli özelliklerinden biri isebina yapımı sırasında ortaya çıkan hafriyatın tamamen çimento üretiminde kullanılarak yüzde 100 oranında geri dönüşüm sağlanması oldu. Eski binanın yıkımı ile ortaya çıkan diğer atıklar ise fabrikanın kendi atık bertaraf sisteminde değerlendirilirken, yüzde 78 oranında geri dönüşüm sağlanmış oldu.

Yüzde 61 enerji, yüde 54 su tasarrufu sağlandı

Proje ile birlikte enerji ve gün ışığı modellemeleriyle yüzde 61 oranında enerji tasarrufu sağlayan bir bina inşa edilmiş oldu. Su verimliliğini artırmak ve şebeke suyu kullanımını minimuma indirmek için yüksek su verimli armatürler ve düşük hacimli rezervuarların tercih edildiği Çimsa binasında yüzde 54 şebeke suyu tasarrufu, yüzde 100 oranında da peyzaj suyu tasarrufu sağlandı.