Çin'den Türkiye'ye hızlı tren geliyor

Çinli lokomotif ve vagon üreticisi CSR Başkanı Zhao Xiaoyang, Şincan Uygur bölgesinden Türkiye'ye kadar uzanacak hızlı tren projesinin 2020 senesinde hayata geçeceğini duyurdu

Çin'den Türkiye'ye hızlı tren geliyor

5 Temmuz 2014/Emlakwebtv
İstanbul-Ankara hızlı tren projesinin açılışı çeşitli bahanelerle ertelenirken, Çin'den pek manidar bir haber geldi. Çin'in ve dünyanın en büyük lokomotif ve vagon üretici firmalarından birisi olan China South Locomotive & Rolling Stock Corporation Limited (CSR), Çin'den Türkiye'ye uzanacak hızlı tren inşaatına yakında başlanacağını duyurdu.

Çin'in Uygur-Sincan bölgesinden başlayacak hat, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan ve Türkmenistan üzerinden İran'a, oradan da Türkiye'ye uzanacak. Toplamda altı bin kilometre uzunluğunda olacak proje, 150 milyar dolara mal olacak ve muhtemelen 2020 senesinde hizmete girecek. Projenin tamamlanması ise 2030'u bulacak.

Deniz yoluna bağımlılık sona eriyor
Söz konusu projenin, Çin'in 4 trilyon doları aşan dış ticaretinde büyük öneme sahip Avrupa ve Orta Asya ülkeleriyle ilişkide deniz yollarına bağımlılıktan kurtulma ve alternatif  ulaşım imkanları yaratma stratejisi olarak yorumlanıyor. Projeye Çin hükümeti büyük destek veriyor.