Çin Hükümeti, kredi notu düşük vatandaşlara uçağa binme yasağı getirdi

Çin Hükümeti'nin resmi yayın organlarından Global Times, kredi notu düşük olan 5 milyon kişinin uçağa, 1.6 milyon kişinin de trene binmesinin yasaklandığını yazdı

Çin Hükümeti, kredi notu düşük vatandaşlara uçağa binme yasağı getirdi

Çin Halk Cumhuriyeti, kredi notu düşük olan vatandaşlara yönelik kararıyla dünya kamuoyunun gündemine oturdu. Karara göre, kredi notu düşük olan milyonlarca insanın tren ve uçak gibi hizmetlerden yararlanması yasaklandı

Çin Hükümeti'nin resmi yayın organından duyuruldu
Söz konusu karar Çin Komünist Partisi'nin resmi yayın organı olarak kabul edilen Global Times Gazetesi'nde yer aldı. Yapılan yayında Ulusal Kalkınma ve Reform Kurulu'nun 4.9 milyon kişinin uçağa, 1.6 milyon kişinin ise trene binmesinin yasaklanması kararını aldığı bilgisine yer verildi.  Gerekçe ise, söz konusu kişilerin kredi notlarındaki düşüklük olarak gösterildi.

Çin'in kredi notu denetimi
Konuyla ilgili yayınlarda Ulusal Kalkınma ve Reform Kurulu Başkan Yardımcısı Lien Veyliang ülke sınırları içindeki tüm vatandaşların ve kurumların kredi notu ile denetlendiğini ve bu bağlamda sosyal kredi sisteminin iyileştirilmesinin hedeflendiğini vurguladı.

400 bin kişiye borçlarını ödeten ceza sistemi
640 milyonun üzerinde kredi bilgisinin toplanmasına olanak tanıyan 37 yönetim biriminin katılım sistemine sahip olan Çin'in katı bir ceza sistemi geliştirdiğini söyleyen Lien: "Borçlarını ödemeyen 400 binden fazla kişi, yaptırımlar sayesinde borçlarını ödemeye başladı. " şeklinde konuştu.