Çin Seddi kaç kilometre?

Çin Seddi kaç kilometre? sorusunun cevabı ve Çin Seddi'nin genel özellikleri haberimiz detayında yer alıyor

Çin Seddi kaç kilometre?

Çin Seddi kaç kilometre? Sorusuna cevap vermeden önce özelliklerine bakalım. Çin’in kuzeybatısı boyunca uzanan Çin Seddi Dünyanın en uzun duvarı. Huang-Ho nehrini ikiye bölerek güneybatıya bölerek, Gobi Çölü'nün güneyinden batıya yönelerek devam ediyor. Çin Seddi Pekin’in kuzeyinden geçerek batıya yöneliyor. İnşaatı MÖ 221 ile MS 608 yılları arasında tamamlandı. Chu, Qi, Yan, Wei, Han, Zhao, Qin Krallıkları birbirinden korumak için sınırlarında ilk setler inşa etti. Çin Seddi 7 Temmuz 2007 tarihinde Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri seçildi.

Çin Seddi neden inşa edildi?
Çin Seddi’nin inşa edilmesinin sebebi olarak tarihçiler farklı şeyler söyleyebiliyor.

-Ülkenin sınırlarını başta Hiung-nu olmak üzere kuzeyden Çin'e karşı Moğol ve Türk boylarının saldırısına karşı savunmak.

-Uzun savaşlar sonunda yıktığı beyliklerin esir düşen yöneticilerini sürgün ve ağır işe sürerek cezalandırmak.

-Ülkeden kaçışları önlemek.

-Ülkenin tek yönetim altında birleştiğini içeriye ve dışarıya göstermek.

Çin Seddi’nin özellikleri
Duvarın yüksekliği genellikle 4 ila 6 metre arasında, kalınlığı ise 6 metre ila 7 metre arasında değişiyor. 200 metrede bir gözetleme kulesi ve 9 kilometrede bir fener kulesi bulunuyor. Duvar üzerinde bazı yerlerde saray ve tapınaklara da rastlanıyor. 

Çin Seddi kaç kilometre?
Çin Seddi'nin toplam uzunluğu Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Kültürel Miraslar İdaresi ile Devlet Ölçme ve Haritalama Dairesi'nin 18 Nisan 2009 tarihli açıklamasına göre 8 bin 859,8 kilometredir.

Çin Seddi hakkında daha fazla detaylı bilgi için tıklayınız