Cumhurbaşkanı'ndan İtalyan devlerine Kanal İstanbul çağrısı

İtalya gezisi sırasında ülkenin dev firmalarıyla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, üst düzey yöneticilere "Kanal İstanbul'a yatırım yapın" çağrısı yaptı

Cumhurbaşkanı'ndan İtalyan devlerine Kanal İstanbul çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İtalya gezisi sırasında aralarında uluslararası müteahhitlik firma sahiplerinin de bulunduğu üst düzey yönetici ve girişimcilerle buluştu. Görüşmelerde, Türkiye'nin mega projeleri ve 2023 hedefleri hakkında bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan özellikle Kanal İstanbul ve yatırım fırsatlarını da anlatma şansı buldu.

Bolu Tüneli müteahhidine Kanal İstanbul daveti

Yatırımcılara Türkiye'de var olan "teşvik sisteminin" beklentiler doğrultusunda geliştirildiğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın özellikle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Bolu Dağı Tüneli gibi projelere imza atan Astaldı ve Salini gibi firmaları Kanal İstanbul yatırımı için Türkiye'ye davet ettiği öğrenildi. Sabah'ta yer alan habere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan:"Pirelli firmasında olduğu gibi bir çok italyan firması Türkiye'de çok eski ve önemli işlere imza attı. Sizler Türkiye'nin yatırım ortamının anlatılmasında önemli roller üstlenebilirsiniz..." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bolu Dağı Tüneli projesini hayata geçirn Astaldi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Paolo Astaldi'nin konuşmasının ardından yaptığı değerlendirmede bu firamaya Bolu Dağı Tüneli'ndeki özverili çalışmalarından dolayı  teşekkür ederken: "O zamanlar babanız ile, Bolu Dağı projesinin bitirilmesi için büyük gayrek göstermiştik. Sizi de Kanal İstanbul projesinde Türkiye'nin kaderine ortak olmaya davet ediyorum." dedi.

Cumhurbaşkanı'ndan İtalyan devlerine Kanal İstanbul çağrısı

 

Türkiye'nin geleceğinde rol oynamak için konsorsiyum teklifi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İtalyan Astaldi ve Salini gibi müteahhit firmaları Kanal İstanbul'a davet ederken, Türkiye'nin geleceğini beraber inşa etmek için konsorsiyum yapma teklifinde bulundu. Türkiye'de yatırımları bulunan firmaların sorunlarını not eden ve bu sorunların çözümü için de Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut'a tek tek talimat veren Erdoğan: "Pirelli gibi Türkiye'de önemli yatırımlar gerçekleştirmiş firmalar, Türkiye'nin yatırım ortamının anlatılması adına önemli rollar üstlenebilir." dedi. İtalyan firmaları da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Türkiye'nin geleceğine güvendikleri ve Türkiye'ye yatırım yapma isteği taşıdıklarını..." bildirdi.  

İtalyan firmalarının Türkiye'deki yatırımı 3.1 milyar dolar

Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı, İtalyan Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü ve Pirelli tarafından organize edilen toplantıda söz alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, diğer taraftan Türkiye'de faaliyetlerini sürdüren İtalyan firmaları ve toplam yatırım tutarları hakkında da bilgiler verdi. Buna göre yaklaşık 1.400 adet İtalyan firmasının Türkiye'yi 3.1 milyar dolarlık bir yatırım ekseninde faaliyetlerini sürdürdüğü açıklandı.