Cumhurbaşkanı'nın Kanal'a yatırım çağrısına yanıt geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kore gezisi sırasında yaptığı çağrıya Koreli şirketlerden dönüş geldi. Avrasya Tüneli ve 1915 Çanakkale projelerinde de yer alan Koreli İnşaat firması SK Engineerin&Construction Yöneticisi Seung Soo Lee projeye önderlik etmek istediklerini açıkladı

Cumhurbaşkanı'nın Kanal'a yatırım çağrısına yanıt geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kore ziyareti sırasında yaptığı Kanal İstanbul'a yatırımcı çağrısına Koreli yatırımcılardan hızlı bir dönüş geldi. Güney Kore menşeili inşaat firması SK Engineering&Construction'un Başkan Yardımcısı Seung, projede öncü rol oynamak istediklerini söyledi

Avrasya Tüneli ve Çanakkale Köprüsü'nde de yer almıştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in'in Kanal İstanbul projesine ilişkin yatırım çağrısı ve destek mesajlarının ardından bir açıklama yapan SK Engineering &Construction'un Başkan Yardımcısı Seung Soo Lee, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Avrasya Tüneli projeleriyle önemli deneyimler kazandıklarını belirtti. Seung Soo Lee, Kanal İstanbul projesinin hem değer, hem de değer bakımından önemli ve büyük büyük bir proje olduğunu hatırlatarak: "Biz, Türkiye'de ortaklarımızla beraber büyük projelere katılım gösteriyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu proje ile ilgili davette bulundu. Bizim liderimiz de kabul etti. Bize iş düştü demektir." dedi. 

SK Engineering & Construction'un Türkiye Deneyimleri

Seung soo Lee firma olarak Türkiye'de önemli deneyimler edindiklerini ve bu süreçte projenin ayrıntılarının açıklanmasını beklediklerini vurgulayarak: "Ayrıntıların netleşmesinin ardından projeye önderlik etmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı'ndan Koreli yatırımcıya Kanal çağrısı

Daha önce İtalya gezisi sırasında ülkenin dev firmalarıyla bir araya ve üst düzey yöneticilere "Kanal İstanbul'a yatırım yapın" çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu çağrısını Güney Kore Gezisi sırasında da tekrarladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kore'nin projede yer alma kararının iftihar vesilesi olacağını söyledi. 

Güney Kore'ye Kanal çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güney Kore'ye yaptığı resmi gezisi sırasında Kanal İstanbul'a yatırım çağrısı yaptı. Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon ve eşi Kim Jung-sook ile bir araya gelen Erdoğan: "Kanal İstanbul projesinde özellikle Kore'nin yer alması, bizler için ayrıca bir iftihar vesilesidir." ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili ilişkilerde ekonomik düzeyin son dönemlerde oldukça iyi bir seviyede bulunduğunu ve 7.5 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşıldığını vurgulayarak:

"Bu seviyenin çok daha ileri bir konuma ulaşmasını bekliyoruz. Her iki ülkenin gerek nüfus potansiyeli, gerekse "G-20 içindeki konumları bu gerekliliği gösteriyor" şeklinde konuştu. 

İki ülkenin dev potansiyel ticareti

Türkiye ve Güney Kore'nin toplam nüfusunun 132 milyon seviyesine ulaştığını ve bu rakama kıyasla ticaret hacminin çok düşük olduğunu söyleyen Erdoğan: "Bu seviye 10 ya da 15 milyar dolar seviyelerine neden ulaşmasın. Özellikle de savunma sanayii başta olmak üzere ileri teknoloji alanlarında beraber yapabileceğimiz çok şey var." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, diğer taraftan Güney ve Kuzey Kore ülkeleri arasındaki ilişkilerdeki sıcaklığın dünya barışı adına olumlu olduğunu da vurgulayarak: 

"Kuzey Kore, farklı ülkelerle de görüşmelerini devam ettirirse, çok daha olumlu bir seyir izlenecektir. Bizler de Türkiye olarak bu konuda üzerimize düşen görev neyse bunları yapmaya hazırız." şeklinde konuştu. 

İtalyan Devlerine Kanal İstanbul çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İtalya gezisi sırasında aralarında uluslararası müteahhitlik firma sahiplerinin de bulunduğu üst düzey yönetici ve girişimcilerle buluştu. Görüşmelerde, Türkiye'nin mega projeleri ve 2023 hedefleri hakkında bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan özellikle Kanal İstanbul ve yatırım fırsatlarını da anlatma şansı buldu.

Bolu Tüneli müteahhidine Kanal İstanbul daveti

Yatırımcılara Türkiye'de var olan "teşvik sisteminin" beklentiler doğrultusunda geliştirildiğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın özellikle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Bolu Dağı Tüneli gibi projelere imza atan Astaldı ve Salini gibi firmaları Kanal İstanbul yatırımı için Türkiye'ye davet ettiği öğrenildi. Sabah'ta yer alan habere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan:"Pirelli firmasında olduğu gibi bir çok italyan firması Türkiye'de çok eski ve önemli işlere imza attı. Sizler Türkiye'nin yatırım ortamının anlatılmasında önemli roller üstlenebilirsiniz..." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bolu Dağı Tüneli projesini hayata geçirn Astaldi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Paolo Astaldi'nin konuşmasının ardından yaptığı değerlendirmede bu firamaya Bolu Dağı Tüneli'ndeki özverili çalışmalarından dolayı  teşekkür ederken: "O zamanlar babanız ile, Bolu Dağı projesinin bitirilmesi için büyük gayrek göstermiştik. Sizi de Kanal İstanbul projesinde Türkiye'nin kaderine ortak olmaya davet ediyorum." dedi.

 

Cumhurbaşkanı'ndan İtalyan devlerine Kanal İstanbul çağrısı

 

 

Türkiye'nin geleceğinde rol oynamak için konsorsiyum teklifi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İtalyan Astaldi ve Salini gibi müteahhit firmaları Kanal İstanbul'a davet ederken, Türkiye'nin geleceğini beraber inşa etmek için konsorsiyum yapma teklifinde bulundu. Türkiye'de yatırımları bulunan firmaların sorunlarını not eden ve bu sorunların çözümü için de Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut'a tek tek talimat veren Erdoğan: "Pirelli gibi Türkiye'de önemli yatırımlar gerçekleştirmiş firmalar, Türkiye'nin yatırım ortamının anlatılması adına önemli rollar üstlenebilir." dedi. İtalyan firmaları da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Türkiye'nin geleceğine güvendikleri ve Türkiye'ye yatırım yapma isteği taşıdıklarını..." bildirdi.  

İtalyan firmalarının Türkiye'deki yatırımı 3.1 milyar dolar

Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı, İtalyan Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü ve Pirelli tarafından organize edilen toplantıda söz alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, diğer taraftan Türkiye'de faaliyetlerini sürdüren İtalyan firmaları ve toplam yatırım tutarları hakkında da bilgiler verdi. Buna göre yaklaşık 1.400 adet İtalyan firmasının Türkiye'yi 3.1 milyar dolarlık bir yatırım ekseninde faaliyetlerini sürdürdüğü açıklandı.