Cumhurbaşkanlığı binasında son durum ne?

Alışılanın aksine Çankaya Köşkü'nde oturmayacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AOÇ'deki yeni evinde çalışmalar sürüyor

Cumhurbaşkanlığı binasında son durum ne?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Başbakanlık döneminde yapım talimatı verdiği ve birkaç gün önce Çankaya Köşkü yerine Cumhurbaşkanlığı makamı olara kullanılacağını açıkladığı binada çalışmalar devam ediyor. Atatürk Orman Çiftliği'nde (AOÇ) 150 dönümlük alan üzerinde yapılan inşaatı yakından takip eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, mimari ayrıntılarıyla da ilgileniyor. 

"Türkiye'nin en iyi korunan binası"
Mimar Şefik Birkiye'nin tasarladığı idari bina, "Türkiye'nin en iyi korunan binası" olarak anılıyor. Kimyasal ve nükleer silahlarla yapılması muhtemel olanlar da dahil her türlü saldırıya karşı en yüksek korumayla inşa edilen binada, parmak izi ve retina okuma sistemleri olacak. Yapı, dinlemelere karşı da korumalı olarak tasarlandı. Özel yalıtımlı "sağır oda"ların oluşturulduğu binada, yer altında "kriz merkezi" bulunacak. Selçuklu, Osmanlı ve Avrupa mimarisinden örneklerin yer aldığı yapının dış cephesinde doğal taşlar kullanıldı. Üç bloktan oluşan idari binanın bulunduğu yerleşkede, inşaatı devam eden iki katlı binanın da konut olarak kullanılması bekleniyor.

Foto galeri için tıklayınız...