Cumhuriyet'in ilk kadın matematikçisinin 100. Yaş günü kutlanacak

Işık Üniversitesi, Cumhuriyet’in ilk kadın matematikçilerinden Prof. Dr. Suzan Kahramaner’in 100. yaş günü anısına, uluslararası matematik sempozyumuna ev sahipliği yapıyor

Cumhuriyet'in ilk kadın matematikçisinin 100. Yaş günü kutlanacak

13 Ağustos 2013 / emlakwebtv
Alanında yaptığı bilimsel çalışmalar ile akademik camiada seçkin bir yere sahip olan, İstanbul Üniversitesi öğretim üyelerinden ve Türkiye Cumhuriyeti’nin doktoralı ilk kadın matematikçilerinden Prof. Dr. Suzan Kahramaner’in 100. yaş günü anısına, Işık Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümünün koordinatörlüğünde gerçekleşecek olan matematik sempozyumuna, dünyanın farklı ülkelerinden 100’ü aşkın katılımcı başvurdu.

Işık Üniversitesi tarafından İstanbul Boğaz Gezisi ve Ağva Gezisi düzenlenecek
Işık Üniversitesinde 26-30 Ağustos 2013 tarihleri arasında düzenlenecek olan “International Symposium on Geometric Function Theory and Applications (GFTA2013)” isimli toplantı 2005 yılından beri dünyanın farklı ülkelerinde organize edilen bir sempozyum serisinin dokuzuncusu olma özelliğini taşıyor. Geometrik Fonksiyonlar Teorisi alanında düzenlenen dünyanın en prestijli toplantılarından biri olan GFTA2013’e farklı ülkelerden gelecek olan katılımcılar için Işık Üniversitesi tarafından organize edilen İstanbul Boğaz Gezisi ve Ağva Gezisi de, konukların akademik çalışmalarına renk katacak.

Işık Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşecek olan sempozyumda, genç araştırmacılar; konusunda uzman ve saygın bir yere sahip olan matematikçilerin konuşmalarını dinleme ve fikir alışverişinde bulunma şansını elde edecekler. Kompleks Analiz, Geometrik ve Yalınkat Fonksiyonlar Teorisi, Fonksiyonel Analiz ve Operatör Teori konuları ağırlıklı olmak üzere, matematiğin diğer dallarına ait son gelişmelerin ve yeniliklerin de bilim camiasına sunulacağı bu toplantı, Türk ve yabancı bilim insanları arasında fikir alışverişlerinin gerçekleşeceği bir platform vazifesi görmesi açısından bilim dünyası için büyük önem taşıyor.