Deniz üzerine ikinci havalimanı için karar çıktı

Ordu-Giresun Havalimanı model alınarak inşa edilecek Rize-Artvin Havalimanı Projesi için YPK'dan karar çıktı

Deniz üzerine ikinci havalimanı için karar çıktı

Türkiye, deniz üstüne kurulacak ikinci havalimanı için de Karadeniz'i seçti. Ordu-Giresun Havalimanı model alınarak inşası planlanan Rize-Artvin Havalimanı için Kalkınma Bakanlığı'na yapılan başvuruya ilişkin Yüksek Planlama Kurulu kararı çıktı.  Rize-Artvin Havalimanı'nda daha fazla dolgu alanına yer verileceği açıklanan projenin 2016 yılı yatırım programına alınması için ise çalışmalar devam ediyor. 

Daha özel bir proje: Rize-Artvin Havalimanı
Karada yer alan havalimanlarıyla aynı boyutlarda ve özelliklerde inşa edilecek yeni projedeki pistin uzunluğunun 3 kilometreyi bulması bekleniyor.  2014 yılının Mayıs ayında fizibilite etüd anlaşması imzalanan Rize Artvin Havalimanı'nda iniş ve kalkışlarda Boeing 737-800 tipi uçakların referans alınacağı açıklandı. 

Yılda 2 milyon yolcuya hizmet verecek
Derinliği 30 metreyi bulan, Yeşilköy ve Pazar sahili mevkisine inşa edilecek olan Rize-Artvin Havalimanı'nın Artvin'den il sınırına uzaklığı 75, Rize merkeze uzaklığı ise 34 kilometre olarak belirlendi.  Proje bünyesinde 3 kilometrelik pistin yanı sıra 250 metrelik taksi yolu, apron ve terminal binasına da yer verilecek. 

Rize-Artvin Havalimanı'nın senede 2 milyon yolcuya hizmet vermesi bekleniyor.