Depremin tehditkâr sorusu: Altyapımız sarsıntılara hazır mı?

Deprem gerçeğiyle mücadeleyi dikey yapılaşma, lüks konut projeleri ve bina yenileme olarak algılayan Türkiye için göz ardı edilen önemli bir soru daha yanıtlanmayı bekliyor: Ülke, salgın hastalıklar ve kalıcı hasarlara neden olabilecek "altyapı" hazırlığına sahip mi?

Depremin tehditkâr sorusu: Altyapımız sarsıntılara hazır mı?

1999 yılında deprem gerçeğiyle bir kez daha yüzleşen Türkiye'de, "kentsel dönüşümün" en iyi ihtimalle bina yenilemesi olarak algılanan çarpık yorumu, büyük önem arz eden farklı sorunların göz ardı edilmesine neden oldu. Bunların başında ise "altyapı" sağlamlığı ve altyapı donanımının depreme hazırlıklı olup olmadığı sorusu geliyor. Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği(AKADET) Başkanı Yasin Torun'un bu soruya yanıtı ise pek iç açıcı değil...

 

Depremin tehditkâr sorusu: Altyapımız depreme hazır mı?

 

Türkiye altyapısı depreme hazır mı?
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Torun, depremin üst yapıya verdiği zararın hemen fark edildiğini, buna karşın altyapı hasarlarının depremden birkaç gün sonra dahi hayati tehlikeler oluşturmaya devam ettiğini söyledi. Torun, Türkiye altyapısının mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini vurguladı...

Salgın hastalık tehdidi
Deprem sonrası yıkım ve kayıpların daha da büyümemesi yolunda altyapı sağlamlığının büyük önem taşıdığını, yer altı sistemlerinin düzenli bakım ve onarımlarının yapılması gerektiğini belirten Torun, doğalgaz, elektrik, atık su ve fiber kablolar gibi sistemlerin bakım ve onarımlarının deprem sonrasında önemli bir avantaj sağlayacağını söyledi. Torun özellikle kanalizasyon sistemlerindeki bakımsızlığın salgın hastalıklara neden olacağını belirtti.

 

Depremin tehditkâr sorusu: Altyapımız depreme hazır mı?

 

Kazısız teknolojiler ve sunduğu hizmetler
Torun
, kazısız teknolojiler ve bakım ile trafiği kapatmadan ve asfalt yolları sökmeye gerek kalmadan altyapı bakımının yapılabileceğini de vurgulayarak, söz konusu sorunların 28-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek 33. Uluslararası Kazısız Teknolojiler tartışılacağını vurguladı.