Derince Limanı özelleştirmesinde sona yaklaşılıyor

Kocaeli Derince Limanı özelleştirmesi için geri sayım başladı. Teklif veren firmalar arasında Sabancı Holding, Esas Holding, Remzi Gür, Akfen, Ceynak, Limak, Kolin İnşaat’ın yer aldığı öğrenildi

Derince Limanı özelleştirmesinde sona yaklaşılıyor

17 Ocak 2014 / emlakwebtv
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın 2004’te “İşletme hakkının verilmesi” yöntemiyle özelleştirme kapsamına aldığı Derince Limanı’nın özelleştirilmesinde sona yaklaşılıyor.  Özelleştirme İdaresi, ihale için daha önceden açıkladığı 16 Ocak 2014’te (dün) teklifleri topladı. Teklif veren şirketler arasında Sabancı Holding, Esas Holding, Remzi Gür, Akfen, Ceynak, Limak, Kolin İnşaat’ın yer aldığı öğrenildi. 

Yılan hikayesine dönen Derince Limanı özelleştirmesi netleşti
TCDD Genel Müdürlüğü’ne ait Derince Limanı’nı için ilk ihaleye 2007’de çıkılmıştı. Akfen Holding, Türkerler İnşaat, Global Altyapı, Çelebi Holding-Kocaeli Sanayi Odası Ortak Girişim Grubu ve Limak İnşaat teklif vermişti. Açık artırma sonucunda ise en yüksek teklifi 195 milyon 250 bin dolarla Türkerler Ortak Girişim Grubu’ndan gelmişti.

Liman-İş Sendikası'nın özelleştirmeye karşı dava açmasının üzerine ve Danıştay, Derince Limanı ile ilgili imar planı çelişkilerini de dikkate alarak, bu özelleştirmeyi iptal etmişti. Bu sürede imar planlarını değiştirerek belediyeden ve Özelleştirme Yüksek Kurulu’ndan onay alan Özelleştirme İdaresi ihale için 10 Aralık’ta teklif alacağını açıkladı ancak daha sonra bu tarih ertelenerek, 16 Ocak 2014 olarak değiştirilmişti. Dün akşam saatlerinde ise son teklif mektupları alındı. Tekliflerin değerlendirilmesinin ardından, açık artırmanın bir hafta sonra yapılacağı belirtildi.