Dev proje kamulaştırmasına itiraz yolda

Bakanlar Kurulu'nun İzmir-İstanbul otoyolu projesi kapsamında 30 köy ve mahallenin kamulaştırılmasına yönelik olarak aldığı kararın iptali için Danıştay'a itiraz davası açılacak

Dev proje kamulaştırmasına itiraz yolda

İstanbul-İzmir otoyolu projesi kapsamında 30 köy ve mahallenin kamulaştırılması kararına itiraz edilecek. Danıştay'a "kamulaştırma" kararınının iptali için dava açmaya hazırlanan Avukat Taylan Dinçer, "acele kamulaştırma şartlarının" oluşmadığını savundu.

Dev projede kamulaştırma itirazı
Bakanlar Kurulu Kararı ile Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesi kapsamında Bursa ve Balıkesir illeri sınırlarında yer alan 30 mahalle ve köyde geçerli olacak kamulaştırma kararı dün gündeme gelmişti. Davayı yürüten Avukat Taylan Dinçer, daha önce Bursa'daki köy ve mahallelerle ilgili olarak alınan bedel ödemeden toplulaştırma yapılan işlemlerin Danıştay 17. Daire tarafından iptal edilmesi üzerine Bakanlar Kurulu'nun "acele kamulaştırma" kararı aldığını belirterek:

Dev proje kamulaştırmasına itiraz yolda

"Bu bölgeler için acele kamulaştırma şartları oluşmamıştır. Danıştay'da bu karara karşı dava açacağız..." dedi.

Körfez geçiş köprüsünün son durumu hakkında bilgi almak için tıklayın...

Acele kamulaştırma kararı bu bölgeler uygulanamaz
Yaptığı açıklamada "Acele Kamulaştırma" kararının, Milli Savunma hallerinde ve olağanüstü durumlarda uygulanabilecek bir düzenleme olduğunu belirten Dinçer, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün söz konusu bölgeler için normal kamulaştırma yoluna gitmesi gerektiğini ve yapılacak pazarlıktan çıkacak uyuşmazlık halinde idare davası açılacağını söyledi. Dincer:

"Arazi sahipleri olarak istediğimiz normal kamulaştırma uygulamasıdır. Yeniden yargıya başvuracağız..." dedi. 

Bakanlar Kurulu kararı ne diyor
İzmir-İstanbul otoyolu projesi kapsamında Bursa ve Balıkesir'de yer alan 30 köy ve mahallenin acele kamulaştırılması kararı, Resmi Gazete'de yayınlanmıştı. Yüzlerce parseli kapsayan girişim, Cumhuriyet tarihinin en büyük kamulaştırması olarak dikkat çekiyor. Kararla  birlikte acele kamulaştırmaya alınan köy ve mahallelerin isimleri şöyle:

-Bursa: Kadırga, Büyükbalıklı, Çaylı, Konaklı, Canbalı, Canbaz, Gönü, Harmanlı, Hürriyet, Muratlı, Runguçpaşa, Seyran, Yolağızı, Taşpınar, Subaşı, Sırabademler, Karakoca, Adaköy, Çeltikçi, Durumtay, Koşuboğazı, Taşköprü, Yumurcaklı...

-Balıkesir: Karapürçek, Söğütçayır, Duman, Yenimahalle, Yahyaköy, Ömerköy, Balıkdere