Devlet bankaları elini taşın altına koymalı

EYG Grup İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, kredilerdeki faiz indirimi için devlet bankalarını harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

EYG Grup İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, Adım İstanbul ticari ünitelerinin ihale duyurusunun yapıldığı toplantıda yaptığı konuşmasında sektöre dair açıklamalarda bulundu. Çelik konut kredisi faizlerinin yüksekliğinden dolayı inşaat sektörünün bankacılığa soyunduğu söyledi. Kredi yüksekliğinden dolayı konut alıcısı firma bünyesindeki taksitli satış modellerini istiyor ve böylece inşaat firmaları pek çok farklı bütçeye hitaben ödeme planları uygulamak ve finansman modelleri yaratmak zorunda kalıyor. “Türkiye’de hem konut kredisi hem de ticari ve yatırım kredilerinde maalesef dönem dönem yükselmeler oluyor. Konut kredi faizleri 1’in üzerine çıkmaya başlayınca, konut alıcıları faizlerin yüksek olduğunu düşünerek hemen taksitli modele geçiyor” diyen Çelik, taksitli modeli inşaat şirketinin finanse ettiğini, inşaat şirketinin de giderlerden dolayı ticari kredi almak zorunda kaldığını belirtiyor.  Devlet bankalarının elini taşın altına koymasının gerektiğini söyleyen Çelik, piyasa böylece rahatlar diyor.

Banka bireysel tüketicinin riskini almalı
Bankaların şirketlerin riskini aldığını fakat bunun kolaycılık olduğunu belirten Çelik, bankaların bireysel tüketicilerin riskini alması gerektiğini söyledi. Çelik, “Türkiye sadece kendi içine kapalı bir ülke değil, dışarıdan kaynağa ihtiyacı olan bir ülke. Bu durumda faizlerin de dinamiklerin de dünya ile entegre yürümesi lazım. Konut kredi faizlerinde devlet bankaları elini taşın altına koymalı. Sadece sektörü rahatlatma açısından değil, piyasayı da rahatlatma açısından devlet bankalarını elini taşın altına koyması lazım. Faizleri aşağı çekecek eylemlerde bulunurlarsa riskler bertaraf edilir diye düşünüyorum” diye ekledi.

Firma Bilgisi: İnteya, İntes ve EYG Grup
Proje Bilgisi: Adım Istanbul