Devlet cephe standardı getirmeli

Kadıköy'de kentsel dönüşüm projesi yürüten firma sayısının 500'e ulaştığını belirten Aydoğan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Aydoğan, devletin cephe sorunlarına karşı bir standart oluşturması gerektiğini söyledi.

Devlet cephe standardı getirmeli

Aydoğan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Aydoğan, kentsel dönüşümün büyük bir hızla sürdüğü Kadıköy'de daha sağlıklı binaların inşa edilmesi yolunda cephe sorunlarında standartlaşmanın önemine dikkat çekti.  Kadıköy’ün dokusunun korunabilmesi için devletin cephelere bir standart getirmesi gerektiğini belirten Aydoğan, kentsel dönüşüm problemlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kentsel dönüşüm değil, kentsel yenileme
6306 sayılı kanunla birlikte İstanbul’da kentsel dönüşümün, özellikle Kadıköy ağırlıklı olarak başladığını, buna karşın gerçek kentsel dönüşümün ne kadar gerçekleşeceğinin hala tartışma konusu olduğunu belirten Aydoğan, kentsel dönüşümden ziyade, kentsel yenilemeden bahsedilebileceğini söyledi. Aydoğan:

"Kentsel yenilemede, kentsel dönüşümün gereklerinden biri olan yeşil alanları, sosyal donatılarıyla yeni bir bina inşa etmekten ziyade, binaların sadece yıkılıp depreme dayanıklı olarak yeniden yapılması söz konusu. Kentsel yenileme yapılırken ortaya çıkan en önemli problemlerden bir tanesini de binaların cepheleri oluşturuyor. Önümüzdeki zaman diliminde cephe problemi, inşaat sektöründe konuşulacak en önemli konulardan biri olacak." dedi.

Cephe sorunları ve standart zorunluluğu
Kentsel yenileme yapılırken cephe karmaşası oluştuğunu ve herkesin istediği malzemeden, cephe yapmaması gerektiğinin altını çizen Aydoğan sözlerine şöyle devam etti: 

"Avrupa normlarında nefes alabilen, ısı yalıtımına katkı sağlayan malzemeler seçilmelidir. Yine yüksek ısı derecesine dayanıklı, yanmaz özelliğiyle ön plana çıkan taşyünü gibi A2 sınıfı yanmaz malzemelerin kullanılması ve bunun binanın bütününde düşünülmesi gerekmektedir. Keza belli bir kattan sonrasında taşyünü kullanmanın hiçbir anlamı yoktur. Ayrıca farklı cepheler, estetiği bozup kent dokusuna zarar vermemeli.” 

Bağdat Caddesi rant merkezine dönüştü
Kadıköy'de 30 binin üzerinde bina bulunduğun, ancak bu binalardan sadecie 3 bin 500 tanesinin  1998 yönetmeliğinden sonra yapıldığını belirten aydoğun, diğer binaların, 1998 yönetmeliğinden önce yapıldığı için depreme karşı risk taşıdığını söyledi. Kadıköy’de gerçekleştirilen dönüşümün daha 10-15 yıl süreceğini belirten İrfan Aydoğan, özellikle Bağdat Caddesi’nin bir rant merkezi haline geldiğini ve bu yüzden farklı sektörlerden herkesin Cadde’de müteahhitliğe soyunduğunu ifade etti. Aydoğan: 

“Kadıköy, hızlı bir dönüşüm süreci yaşıyor. En son yapılan istatistiklere göre Kadıköy’de konut fiyatları yüzde 15 oranında arttı ve fiyatların giderek daha da artması bekleniyor. Bugün nerdeyse her sektörden kişi, müteahhit olarak karşımıza çıkmaya başladı. Ev sahiplerine verdikleri yüksek yüzde teklifleriyle altından kalkamayacakları bir yükün altına giriyorlar. Yakın bir zamanda hem kendileri hem de Kadıköylüler mağdur olacak. Bunun örneklerini şimdiden görmeye başladık.” dedi. 

Firma Bilgisi: Aydoğan Inşaat