DHMİ'den kot farkı savunması

İstanbul Üçüncü Havaalanı inşaatında kot farkından kaynaklanan yolsuzluk iddialarına Devlet Hava Meydanları İşletmeleri'nden yanıt geldi

DHMİ'den kot farkı savunması

2 Temmuz 2014/Emlakwebtv
İstanbul’a yapılacak Üçüncü Havalimanı inşaatında kot farkının konsorsiyum yararına düşürüldüğü iddialarına yanıt Devlet Hava Meydanları İşletmeleri’nden geldi.  Yetkililer, yolsuzluk iddialarını reddederek, kamu yararının sözleşme ile güvence altında bulunduğunu söyledi. DHMİ yetkililerine göre üyeler, ihale dosyalarında en baştan itibaren kot farkının değişebileceğiyle ilgili bilgi verdiğini savundu.

Sabah Gazetesi’nden Ahmet Topal’ın haberine göre DHMİ yetkilileri, kot farkından kaynaklanan değişikliklerin yüklenici firma lehine oluşması durumunda, maliyet farkının, daha sonra belirlenecek bir yöntemle idare lehine değerlendirilebileceğinin sözleşme ile öngörüldüğünü söyledi.

DHMI tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kot düşüklüğünün ortaya çıkaracağı olası maliyet düşüşü idare lehine değerlendirilecek. Arazi koşullarından kaynaklanabilecek maliyet artışı da firmaca üstlenilecek. İdare ihale, sözleşme ve diğer tüm aşamalarda aldığı önlemlerle kamunun hak ve hukukunu titizlikle korumuştur ve bu duyarlılığın proje sonuna kadar devam edecektir.”