Dikili Plajları nerede?

İzmir'e bağlı olan Dikili plajları arasında Antur, Beach Club ve Bademli koyları yer alıyor

Dikili Plajları nerede?


İzmir’in kuzeyinde yer alan Dikili il merkezine 120 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Kuzeyinde Balıkesir, doğusunda Bergama, batısında ve güneyinde Ege Denizi ile çevrili olan Dikili’de 25 adet köy bulunuyor.

Ağıl Kale ve Kale Tepe ilk yerleşim y erlerinden olan Dikil ismini Karaosmanoğullarının bölgede çiftlik kurup burada dikmelik yetiştirmesi ile birlikte almıştır. Dikili İzmir’e 118, Ayvalık’a 42, Altınova’ya 25, Bergama’ya 24 ve Kınık’a 42 km. uzaklıktadır. Deniz yolu olarak ise İzmir’e 66 mil, İstanbul’a 228 mil ve Midilli’ye 18 mil uzaklıktadır.

Dikili Plajları!

Dikili’de yer alan sitelerin hemen hemen hepsine ait özel plajları bulunuyor. 40 kilometre uzunluğa sahip olan Dikili Plajı genişliği 30 metre ile 50 metre arasında değişiyor. Sığ bir denize sahip olan Dikili Plajı’nı genellikle çocuklu aileler tercih ediyor. Dikili Plajları arasında en dikkat çekeni Antur Plajı oluyor. Bunun dışında Beach Club ve Bademli koyları da tatilcilerin akınına uğruyor.

1.Kalem Adası Plajı
Sessiz ve temiz plajları ile dikkat çeken Kalem Adası “Türkiye’nin Maldivleri” olarak biliniyor. Kıyıya 450 metre mesafede yer alan Kalem Adası Plajı’na komşu Garip Adası da dikkat çekiyor. İnce kumlu ve temiz denizi ile tatilcilerin gitmek istediği noktalardan biri olan Kalem Adası Dikili’de yer alıyor. Bir otelin de yer aldığı Kalem Adası’nda konaklayan tatilciler Bademli Köyü’nden ulaşım sağlıyor.


2.Çandarlı Plajı
Uzunluğu 2 kilometreden fazla olan Çandarlı Plajı genişliği 30-40 metre arasında değişiyor. Yaz aylarında birçok tatilciyi davet eden Çandarlı Plajı’nın eski adı Pitane olup göze çarpan yapılardan biri Çandarlı Kalesi’dir. Sığ bir denize ve ince kuma sahip olan Çandarlı Plajı çevresinde küçük otel ve pansiyonlar bulunuyor.