Dikkat! 3. havalimanında son durum!

Üçüncü havalimanı'nın 4.5 milyar euroluk finansmanında 3.5 milyar euroluk kısmını kamu bankaları sağlayacak. 3. Havalimanında son durum için tıklayın.

Dikkat! 3. havalimanında son durum!

İstanbul’un 3.havalimanında son durum gelişmeleri ışığında, havalimanının ilk etap yatırımı için bankalardan kullanılacak toplam 4.5 milyar euroluk kredinin 3.5 milyar euroluk kısmı üç kamu bankasından sağlanacak. Reuters'a konuşan konu hakkında bilgi sahibi bir bankacı, finansman paketinin Ağustos ayı sonuna doğru tamamlanabileceğini ancak proje sahiplerinden istenen belgelerin tamamlanmasının uzun sürmesinden dolayı kapanışın Kasım ayını bulabileceğini söyledi. Aynı bankacı, "Fiyatlama konusunda kamu bankaları çok daha agresif oldukları için bu finansmanın 3.5 milyar eurosu üç kamu bankasından gelecek" dedi.

3. havalimanı, Karadeniz'in Avrupa yakasındaki Yeniköy ile Akpınar köyleri arasındaki alana yıllık 150 milyon yolcu kapasiteli birbirinden bağımsız altı pistli olacak şekilde yapılıyor. Projenin ihalesini 3 Mayıs 2013'de 22 milyar 152 milyon euroyla Cengiz-Kolin-Limak-Kalyon-Mapa OGG (Ortak Girişim Grubu) kazanmıştı. Havalimanının ilk etabının 29 Ekim 2017 tarihinde hizmete girmesi planlanıyor. Projenin tamamının ise 2018 yılında bitirilmesi hedefleniyor. 

Proje Bilgisi: 3. Havalimanı