Dikkat! Emlak vergisi 2. Taksit ödemeleri başlıyor!

Emlak vergisi 2. Taksit ödeme zamanı yaklaştı. Devlete borçlu duruma düşmek istemiyorsanız haberimizi okuyun.

Dikkat! Emlak vergisi 2. Taksit ödemeleri başlıyor!

Arsa, arazi veya bina sahiplerinin ödemek zorunda oldukları emlak vergisinde 2. Taksit dönemi 1 Kasım 2014’te başlıyor. İlk taksit ödemelerinin 1 Mart 2014’te başlayarak, 31 Mayıs 2014’te sona erdiği emlak vergisinin 2. taksit ödemeleri ise 1 Kasım 2014’te başlayacak. Emlak vergisi 2. taksit son ödeme tarihi de 1 Aralık 2014 olarak belirlendi. Verginizi ödemeyerek devlete borçlu duruma düşmek istemiyorsanız, emlak vergisi ödeme tarihlerine dikkat etmenizde fayda var.

Emlak vergisi nereye ödenir?

2. taksit ödeme zamanı için geri sayımın başladığı emlak vergisini, taşınmazınızın bağlı olduğu belediyeye ödeyeceksiniz. Tabi öncelikle emlak vergisi beyannamesinde bulunmanız şart. Peki emlak vergisi beyannamesi için hangi belgeler gerekiyor? İşte yanıtı.

*Tapu fotokopisi,

*Binalar için yapı kullanma izin fotokopisi,

*Binanın bulunduğu adres (mahalle, sokak ve numarası)

*Beyan sahibinin ikamet ve arsa işyeri adresi,

*Vergi numarası ve T.C. kimlik numarası.

Emlak vergisini kimler ödemez?

Emlak vergisi ödeme tarihlerini belirtmişken, her vatandaşın emlak vergisini ödemek zorunda olmadığının altını çizmekte yarar var. Bu yüzden hangi kişilerin emlak vergisini ödemekle yükümlü olmadıklarını belirtmek istedik;

*200 metrekareyi geçmeyecek tek eve sahip, ve ayrıca yazlık eve sahip olmama şartı aranıyor. Bu şarta uygun olan aşağıdaki özelliklere sahip gayrimenkul sahipleri emlak vergisi ödemelerinden muaf tutuluyor.

- Bir tek meskeni olup da, intifa sahibi olanlar

- Emekliler

- Hiçbir geliri olmayanlar

- Şehit yakınları

- Dul ve yetimler

- Gaziler