Dikkat! Kanal İstanbul projesi son durum!

Kanal İstanbul projesi son durum bilgileri için tıklayın.

Dikkat! Kanal İstanbul projesi son durum!

İlk olarak 2011 yılında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çılgın projesi olarak duyurulmuş Kanal İstanbul projesinde son durum nedir? Konuyla ilgili açıklama Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'dan geldi. Kanal İstanbul projesinde kesinlikle bir duraklama olmadığını söyleyen Lütfi Elvan, "Kanal İstanbul çok önemli bir proje, hassas çalıştırmayı gerektiren bir alan. İlgili tüm tarafların katılımıyla çok detaylı çalışmalara başlandı, bu çalışmalarımız devam ediyor. Şartname yazma aşamasına geldik şu anda, arkadaşlarımız özellikle şartname yazımı konusunda çalışmalara başladılar. Zannedersem yakın bir süre içerisinde daha kapsamlı, daha detaylı açıklamayı kamuoyuyla paylaşma imkanımız olacak" diye konuştu.

Kanal İstanbul nedir?
İstanbul'da yapılması hedeflenen bir suyolu projesi olan Kanal İstanbul, Avrupa yakasında hayata geçirilecek. Hâlihazırda Karadeniz ile Akdeniz arasında alternatifsiz bir geçit olan İstanbul Boğazı'ndaki gemi trafiğini rahatlatmak adına Karadeniz ile Marmara Denizi arasında yapay bir suyolu açılacak. Kanalın Marmara Denizi ile birleştiği noktada 2023 yılına değin kurulması öngörülen iki yeni kentten biri kurulacak. Kanalın uzunluğu 40-45 km; genişliği yüzeyde 145-150 m, tabanda ise yaklaşık 125 m olacak. Suyun derinliği 25 m olacak. Bu kanalla birlikte İstanbul Boğazı tanker trafiğine tümüyle kapanacak, İstanbul'da iki yeni yarımada, yeni bir de ada oluşacak.

453 milyon metrekareye kurulması planlanan Yeni Şehir'in 30 milyon metrekaresini Kanal İstanbul oluşturacak. Diğer alanlar 78 milyon metrekare ile havaalanı, 33 milyon metrekare ile Ispartakule ve Bahçeşehir, 108 milyon metrekare ile yollar, 167 milyon metrekare ile imar parselleri ve 37 milyon metrekaresi ise ortak yeşil alanlara ayrılacak.