Dikkat! Tapu harcı cezası 2015 belli oldu!

Tapu harcı cezası 2015 yılında ne kadar oldu? Herkesin merak ettiği sorunun yanıtı için tıklayın.

Dikkat! Tapu harcı cezası 2015 belli oldu!

Gayrimenkul alım-satımında ödenmesi elzem olan tapu harcının eksik ya da yanlış ödenmesi durumunda cezai yaptırımlara maruz kalmak kaçınılmaz. Peki bu ceza 2015 yılında değişikliğe uğradı mı? Tapu harcı cezası 2015 için merak ettikleriniz aşağıda yer alıyor.

Konuyla ilgili olarak Maliye, tapuda emlak vergisi değerinden daha düşük beyanda bulunulması halinde ya da devir bedelinin gerçek değeri göstermemesi halinde aradaki farkın hem gayrimenkulu devreden hem de devir alandan tahsil edildiğini belirterek, ayrıca devreden ve devralana ayrı ayrı harcın yüzde 25'i oranında vergi ziyaı cezası kesildiği uyarısı yaptı.

Yani tapu harcının eksik ya da yanlış ödendiği durumlarda alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı olarak yüzde 25 oranında tapu harcı cezası alınacak.

Tapu harcı nereye ödenir?
Tapu harcı cezası 2015'i belirttikten sonra, gelelim harcın nereye ödeneceğine. Tapu harçları, tapu işleminin yapıldığı yerin vergi dairesine ödeniyor. Bu harç ayrıca, Maliye Bakanlığı'nca yetki verilmesi halinde ilgili kuruluşlar (bankalar gibi) tarafından da tahsil olunabiliyor.

Elektronik ortamda ödenir mi?
Konu ile ilgili bir noktaya daha değinmekte fayda var. O da, tTapu müdürlüklerinde e-tahsilat uygulamasına geçildiği. Bu uygulama ile tapu harçlarının farklı şehirdeki şubelerde dâhil olmak üzere banka şubeleri, ATM'ler ve Görüntülü İşlem Merkezlerinden tahakkuk, tahsil ve kontrolü elektronik ortamda gerçekleştirilebiliyor.