Dikkat! TOKİ kampanya 2015 belli oldu

TOKİ, Ocak 2015’ten Temmuz 2015’e kadar konut taksitlerinde artış yapmayacak. TOKİ kampanya 2015 detayları için tıklayın.

Dikkat! TOKİ kampanya 2015 belli oldu

Milyonlarca insan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) 2015'te kampanya yapıp yapmayacağını merak ediyor. Konuyla ilgili TOKİ'den sevindirici haber geldi. TOKİ kampanya 2015 kapsamında, satışı gerçekleştirilen konutların ve işyerlerinin taksitlerine ve borç bakiyelerine Ocak – Haziran 2015 döneminde artış yapılmayacak. TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, konutların ve işyerlerinin taksit ve borç bakiyelerinde Temmuz 2015 tarihine kadar artış gerçekleştirilmeyeceğini açıkladı.

TOKİ taksitleri nasıl hesaplanır?
TOKİ tarafından satışa sunulan projelerin taksit ve borç bakiyelerinin belirlenmesinde iki ayrı oran kullanılıyor. Bunlardan biri; bir önceki altı aylık memur maaş artış oranı. Diğeri; bir önceki altı aylık memur maaş artış oranı, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) arasından seçilen en düşük oran.

İdare uygulamalarında esas alınan oranlar, yorumlara sebebiyet verilmemesi amacıyla TOKİ tarafından hesaplanmıyor. Veriler ilgili ve yetkili kurumlar olan Maliye Bakanlığı (Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü) ve Türkiye İstatistik Kurumu'ndan talep ediliyor. Söz konusu kurumlar tarafından bildirilen oranlar TOKİ tarafından hiçbir değişiklik yapılmadan kullanılıyor.

TOKİ artış oranları
Memur maaş artış oranına endeksli projelerde, konut ve işyeri alıcılarının taksit ve borç bakiyeleri güncellenirken yapılan sözleşme gereği, taksitlerin güncelleneceği dönemdeki değil, bir önceki altı aylık memur maaş artış oranlarına bakılıyor. Bu çerçevede; 1 Temmuz - 31 Aralık 2014 dönemi artışı, memur maaşlarına Ocak 2014 ayında yapılan artışa göre gerçekleştirildi. Temmuz 2014 döneminde memur maaşlarına zam gerçekleştirilmediğinden, TOKİ de Temmuz 2015 tarihine kadar konut ve işyeri alıcılarının taksit ve borç bakiyelerini arttırmayacak. Öte yandan TOKİ tarafından açılan konut kredilerinin kullanım ve geri ödemelerinde de artış oranı yüzde "0" olarak belirlendi.

Firma Bilgisi: Toki