Dış borçla mega proje seferberliği

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Ataköy-İkitelli Metro Hattı'nın tamamlanabilmesi için gerekli 338 milyon 272 bin TL'lik bedelin dış borçla karşılanması yönünde karar aldı

Dış borçla mega proje seferberliği

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ataköy-İkitelli Metro Hattı İnşaatının tamamlanabilmesi için ihtiyaç duyulan meblağın dış borçla karşılanması kararına vardı. Önceki gün gerçekleşen İBB Meclisi oturum gündeminde alınan karar büyük tartışmalara neden oldu. 

Dış borçla metro inşaatı yapmak
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin son gündem toplantısı yüksek düzeyli dış borçla metro inşaatı tamamlama tartışmasına tanık oldu. CHP'li meclis üyelerinin yoğun itirazlarına rağmen AKP'li üyelerin çoğunluk oyuyla kabul edilen karara göre,"Ataköy-İkitelli Metro Hatti İnşaatı ve Elektromekanik İşleri" projesinin tamamlanması için gerekli olan 338 milyon 272 bin Euro'luk bedel dış borçla karşılanacak. 

İstanbul'u İBB mi Çevre Bakanlığı mı yönetiyor? Haberin ayrıntıları için tıklayın...

CHP'li üyelerden itiraz
Teklife itiraz eden CHP'li İBB Meclik Üyesi Tarık Balyalı, teklife karşı olduklarını, bu tip ciddi maliyet gerektiren projelerin öz kaynaklarla karşılanması gerektiğini söyledi. Balyalı, açıklamasında Park ve Bahçeler Müdürlüğü'ne ayrılan bütçenin 1 milyon 9 milyonu bulmasını da eleştirdi ve söz konusu yöntemle metro inşaatı tamamlamanın İstanbullular için ek bir yük getireceğini vurguladı.

"En ucuz teklif buydu" savunması
AKP'li Meclis üyeleri ise Ataköy-İkitelli Metro Hattı İnşaatının ihalesinin gerçekleştirildiği ve tamamlanması adına alınan en uygun teklifin bu olduğuna dikkat çekildi. İBB Meclisi'nden geçen karara göre, ulaşıma ayrılan bütçenin 3 milyarı bulduğu ancak toplamda 5 adet proje için bu kaynağın yeterli olmadığına da vurgula yapıldi. Karar CHP'li üyelerin itirazlarına rağmen oy çoğunluğuyla kabul edildi.