Doğal Taş sektöründe çıta yükseldi

CNR Kuruluşlarından Pozitif Fuarcılık tarafından düzenlenen 12. Uluslararası Mermer, Doğal Taş Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı 4 Kasım'da açıldı. İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu, fuarın Çin'e olan ihracatın yükselmesinde önemli bir rol oynayacağını söyledi

Doğal Taş sektöründe çıta yükseldi

Pozitif Fuarcılık tarafından İstanbul İhracatçıları Birliği ve KOSGEB desteğinde düzenlenen Natural Stone-12. Uluslararası Mermer, Doğal Taş Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı 4 Kasım'da CNR Expo'da başladı. Fuara başta Avrupalı ve Çinli yatırımcılar olmak üzere uluslararası ziyaretçilerden büyük ilgi geldi. 

Çin'e ihracat hedefinde çıta yükseldi
Fuarı ve sektörü değerlendiren İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, başta Çinli profesyonel alıcılar olmak üzere Hindistan, Irak, İran, İsrail, İtalya, Libya, Ürdün, Bulgaristan, Yunanistan ve BAE'den çok sayıda alıcının fuara ilgi gösterdiğini söyledi. Sektör olarak en çok ihracat yapılan ülkeler arasında ilk sırayı Çin'in de fuara büyük ilgi gösterdiğini belirten Kahyaoğlu, 1 Kasım seçimlerinin ardından doğan istikrar ortamının da ihracatın olumlu düzeye evrilmesinde etkisi olacağı üzerinde durdu.

Doğal Taş sektöründe çıta yükseldi

Kahyaoğlu: "Natural Stone da ihracatımızı yeniden artırmamız için önemli bir şans. Çünkü Çin’in ekonomisinde yaşanan sıkıntı nedeni ile ikinci yarının da düşüşle geçeceğini tahmin ettiğimiz bir dönemde Natural Stone’a Çinlilerden gelen ilgi tahminlerimizi olumlu yönde değiştirmemize neden oldu. Fuarla birlikte sektörün ihracatı eski dengesine kavuşacak." dedi. 

Yerli ve yabancı 250 firmanın katılımıyla
Doğal taş sektörünün en önemli etkinliklerinden biri olarak kabul edilen Natural Stone Fuarı, ulusal ve uluslararası alandan 250 firmanın katılımıyla sürüyor. 30 bin metrekarelik alan üzerinde gerçekleştirilen fuara, 30 binin üzerinde ziyaretçi bekleniyor. Fuara, İstanbul, Afyon, Denizli, Muğla ve Burdur başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir tarafından ziyaretçi bekleniyor. 

 

Doğal Taş sektöründe çıta yükseldi