Dolar 3. Köprü taşeronlarını vurdu

Üçüncü Boğaz Köprüsü projesinde çalışan üç taşeron firma dolardaki yükselme nedeniyle zor duruma düştü. Firmalar borçlarını ödeyemedi; mahkemeler firmalara tedbir kararı aldı

Dolar 3. Köprü taşeronlarını vurdu

Üçüncü Boğaz Köprüsü yol, hafriyat ve tünel çalışmalarında faaliyet gösteren Esa İnşaat, İSDEM Yapı ve Saryapı Şirketleri, dolardaki yükselme nedeniyle iflasa sürüklendi. Mahkemeler tedbir kararı aldı. 

3 şirket iflas erteleme istedi
3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamında faaliyetlerini sürdüren ve hafriyat, yol ve tünel çalışmaları yürüten üç firma, doların yükselmesiyle iflas erteleme istedi. Üç farklı mahkemede görülen dosyalarda firmaların talepleri uyarınca ketbir kararı alındı ve kayyum atamaları yapıldı. 

Kurlardaki bozulma şirketleri bitirdi
İflas erteleme talebinde bulunan ilk firma ESA İnşaat, 25 yıla yakın süredir yürütmekte olduğu tünel ve hafriyat işlerini Beykoz Poyrazköy bölgesinde yürütmekteydi. Çalışmalarını önümüzdeki yıl tamamlamayı taahhüt eden ESA'nın, dolardaki yükselme ile birlikte mali durumu bozuldu ve borçlarını ödeyemez hale geldi. Şirket hacizlere karşı korunmak ve faaliyetlerini sürdürebilmek için mahkemeden tedbir talebinde bulundu. İStanbul Anadolu 7. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne yapılan başvuru kurlardaki bozulmaya dikkat çekilerek, ek finansman ihtiyacının da yüksek faizlerle karşılanmak durumunda kalındığına işaret edildi. Mahkeme 18 Mayıs'ta şirket hakkında tedbir kararı aldı ve 2 kişiyi kayyum olarak atadı. 

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan Dinçer Gökçe imzalı habere göre, ESA İnşaat Avukatı Ersin Sevindik, müevekkil firmanın leasing firmaları ile anlaşma sonucu iş makineleri kiraladığını belirderek: Borç ödemeleri döviz olarak yapılmaktaydı.  Ancak kurda yaşanan problemler neticesinde ödeme tablosunda sıkıntı yaşadı. Firmanın mevcut işleri devam ediyor. Kurda yaşanan belirsizlik firmayı bu yola sevk etti” ifadelerini kullandı. .