Dönüşüm kredilerine ilk imza İş Bankası'ndan

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümü" kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile faiz desteği hususunda ilk protokolü İş Bankası imzaladı

20 Ocak 2013 / emlakwebtv / Işılay ÇOLAK
İş Bankası, “Kentsel Dönüşüm kredileri faiz indirimi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile protokol imzalayan ilk banka oldu. İş bankası Bireysel Krediler Müdürü Recep Haki, editörümüz Işılay Çolak'a protokolün detaylarını ve kredi süreçlerini anlattı.
İşte o röportajdan satır başları:
-İmzalanan protokolle ilk olmanın önemini paylaşıyoruz. Böyle bir faiz desteği ve vatandaşın yararlanacağı krediyi bulmak için çok çaba sarfettik.
-"Biz bu krediyle vatandaşa sadece istenen şartlarda kredi vermekle kalmıyoruz, müteahhitlerin projeleri zamanında ve istenen şekilde yapmasını da garanti ediyoruz."
-Protokolle birlikte, bu kredilerle konutlarını yenilemeyi düşünen vatandaşlarımız için Bakanlıkça, konutlar için yıllık bazda yüzde 4 (aylık 0,33'e denk geliyor), eğer iş yeri ise aylık bazda yüzde 3 fazi desteği sağlanması için altyapı oluşturulmuş oldu.
-"Riskli yapı şerhi işlendikten sonra İş Bankası'na gelin, bir yandan da işi vermeyi düşündüğünüz müteahhit firma ve aranızdaki inşaat sözleşmesini de yanınızda getirin. Bizde hem işin zamanında yapımını garanti altına alalım, hem de müteahhitin zamanında ödeme alacağını ona garanti edelim."
-Normal konut kredisine göre de bir takın avantajları bulunuyor bu kredinin, bunlardan ilki bina teslimine kadar geri ödemesiz dönem bulunması, yıllık yüzde 4 faiz desteği sağlanması, müteahhit taahhütlerinin bir çatı altında toplana bilmesi, ve bir de dönüşüm kredilerinde olmayan bir ev kredilendiriliyor. Dolayısıyla kat irtifak tapuları üzerinden işlem yapılıyor.
-6306 sayılı yasa gereği, afet riski altındaki binada 1 yıl ve üzeri ikamet etmiş kiracılar da bu krediden yararlanabilecek.