Dönüşüm rekoru Kadıköy'de

Riskli bina sayısında Türkiye birincisi olan Kadıköy-Bağdat Caddesi'nde faaliyet gösteren inşaat firması sayısının 500'ü bulduğu tahmin ediliyor

Dönüşüm rekoru Kadıköy'de

Aydoğan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Aydoğan, 6306 sayılı kentsel dönüşüm yasası kapsamında Kadıköy ilçesinde 1 Nisan 2014 tarihine kadar tespit edilen riskli bina sayısının 625'i bulduğunu söyledi. Bu rakamın Kadıköy'ü riskli bina sayısı bağlamında Türkiye birincisi yaptığını söyleyen Aydoğan:

'Kadıköy'deki binaların yaklaşık yüzde 75'inini yenilenmesi gerekiyor. Bugün itibariyle ruhsat almak için bekleyen proje sayısı 700 civarında.' dedi. 

Dönüşüm 15 yıl daha sürer
Bağdat Caddesi lokasyonunda 2.07'lik emsal artışıyla afet riskine karşı sunulan çözümün, Küçükyalı ve İdealtepe'de sunulmadığını beilirten Aydoğan, Cadde'de neredeyse her sokakta 2-3 inşaatın sürdüğünü dile getirdi. Aydoğan,  bölgede faaliyet gösteren inşaat şirketi sayısının da son 2 yılda 5 kata yakın bir artış gösterdiğini ve 500'ü bulduğunu belirterek: 

'Ankara, Gaziantep, Diyarbakır, Adana, Bursa ve Afyon gibi illerden geliyorlar. Firmaların çoğu, İstanbul'u ve Kadıköy'ü bilmiyor. Aralarında merdiven altı denecek firmalar da var. Bu nedenle önümüzdeki aylarda yarım kalan ya da yıkılıp hiç başlamayan işlerle karşılaşabiliriz.' dedi.

Dünya Gazetesi'nden Yavuz Karaman'ın haberine göre, Bağdat Caddesi'ndeki dönüşümün bürokrasiden dolayı çok yavaş ilerlediğini kaydeden Koç Yapı AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Cent Koç da: '

'Ruhsat için başvuruyoruz ve bu süreç aylarca sürüyor. Biz Koç Yapı A.Ş. olarak süreci çok yakından takip etmemize rağmen ancak 40-60 günde ruhsatımızı alıyoruz. Bağdat Caddesi, Bostancı'dan başlayıp Kızıltoprak' a kadar uzanan 9 kilometre uzunluğunda bir alan. Kadıköy'de toplam 20 bin civarında bina bulunuyor, bu binaların yaklaşık 10 bin tanesinde Bağdat Caddesi ve civarında yer alıyor. Bu hızla kentsel dönüşüm 10-15 yılda ancak tamamlanır. ' ifadelerini kullandı. 

Proje Bilgisi: Köy