Dönüşümde tapu ve noter harcı ödenmeyecek

Emlakwebtv 'İşimiz Gayrimenkul" programında Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz, Afet Yasası kapsamındaki işlemlerde tapu ve noter harcı muafiyeti olduğunu kaydetti

10 Ocak 2013 / emlakwebtv / Av. Ali Güvenç Kiraz
Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bütün tapu sicil müdürlüklerine ve noterlere iletilmek üzere de Noterler Birliği'ne yönelik bir genelge yayımladı. Bu genelgeye göre, vatandaşlardan, Afet Riski Altındaki alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun'la ilgili yapılacak tüm işlemlerde, harçtan muafiyet getirildiğini. Bu yasanın, bu maddesinin işletilmesini belirtti. bu çok önemli. Çünlü bugüne kadar yapılan tüm tespitler ve işlem süreçlerinde noter harçları vatandaşlar için ciidi bir sıkıntı oluşturuyordu. Yasanın ilgili maddesinin işletilemediğine ilişkin eleştiriler Bakanlığa şikayet olarak geliyordu.

Genelgeye göre, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümü Hakkındaki Kanun kapsamında ytapılacak tüm işlemlerde, noter harçları, tapu harçları ve diğer tüm harçların muafiyeti kuralı getirilmiştir. Bunun içinde, damga vergisi vb. de dahildir. Dolayısıyla bu tip işlemleri yaparken binanız riskli yapı tespit edilmiş ise, riskli yapı tespiti sonrasında yapılacak tüm sözleşmelerin harçtan muaf olduğunu bilmelisiniz ve noterlere bunu belirtmelisiniz. Tabi notere giderken şuna dikkat etmelisiniz. Elinizde taşınmazınızla ilgili, riskli yapı tespit edildiği ve bunun tapuya şerh edildiği bilgisinin yer aldığı bir yazıyla gitmelisiniz.

Ali Güvenç Kiraz ve AGK Hukuk Bürosu Hakınnda Detaylı Bilgi İçin: http://www.agkhukuk.com/