Dükkan için emlak vergisi nasıl hesaplanır?

Konutlar için olduğu gibi dükkanlar için de emlak vergisi ödemesi yapılıyor. Peki dükkan için emlak vergisi nasıl hesaplanır?

Dükkan için emlak vergisi nasıl hesaplanır?

Dükkan ve mağazalar için ödenecek emlak vergisi, her yıl iki eşit taksit halinde alınıyor. Emlak vergisi 2. Taksit ödemelerinde ise geri sayım başladı. Verginin 2. Taksit ödemeleri 1 Kasım 2015 tarihinde başlayıp, 1 Aralık’a kadar devam edecek. Peki dükkan için emlak vergisi nasıl hesaplanır? İşte yanıtı…

Dükkan emlak vergisi oranları

Dükkan ve mağazalar için ödenecek emlak vergisi, taşınmaz normal yörede ise binde 2 oranında hesaplanmakta. Eğer dükkan-mağaza büyükşehir sınırları içerisindeyse de binde 4 oranında hesaplama yapılıyor.

Dükkan emlak vergisi örneği…

500 bin lira değerinde dükkan-mağazaya sahip olduğunuzu düşünelim. Bu taşınmaz için ödeyeceğiniz emlak vergisi miktarı, normal yöre için 1000 lira olacakken; büyükşehir sınırları içinde ise 2000 lira olur.

 

Dükkan için emlak vergisi nasıl hesaplanır?

 

 

Emlak vergisi nereye ödenir?

Emlak vergisinin ödeme noktaları taşınmazın bağlı bulunduğu belediyenin tahsilat vezneleri. Yani emlak verginizi ödemek için, vergisini ödeyeceğiniz taşınmazın bağlı bulunduğu belediyeye gidecek ve tahsilat veznesinde vergi miktarını yatıracaksınız.

Ancak vergisini ödeyeceğiniz taşınmaz, yaşadığınız ilden başka bir ilde bulunuyorsa, o halde yine belediyeden PTT havalesi ya da taşınmazın bulunduğu belediyenin banka hesap numaralarına havale edebileceksiniz.