Dumankaya: Faizler yükselmeli

Barış Dumankaya, ekonomik göstergelerin düzelmesi için faiz artışının gerekli olduğunu söyledi.

Dumankaya: Faizler yükselmeli

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Barış Dumankaya, İnşaat sektöründe tüketici güven endeksinin önemli bir parametre olduğunu belirterek, ekonomik göstergelerin düzelmesi için faiz artışının gerekli olduğunu söyledi.

İnşaata sektörüne rağmen faiz yükselmeli
Dumankaya, gayrimenkul geliştiricilerinin satışlarının büyük çoğunluğunu konut kredileri ile gerçekleştirdiğini de vurgulayarak: 'Bu sebeple de faiz oranlarının düşmesi sektör olarak her zaman tercih ettiğimiz bir durum. Ama bugün içinde bulunduğumuz konjonktürde faizlerin kesinlikle yükselmesi gerekiyor..' dedi. 

Döviz kurları ve kriz algısı
Türkiye'de döviz kurlarının yükselmesiyle birlikte kriz algısının tetiklendiğini de vurgulayan Dumankaya, tüketicilerin döviz  fiyatındaki artışın duracağına inanması durumunda, ellerindeki birikimini yatırıma yönlendirme olasılığınını yükseldiğini söyledi. Dumankaya: 'Ama dövizin daha yükseleceğini düşünen tüketici, tıpkı şu anda olduğu gibi elindeki dövizi bekletiyor ve alımlarını biraz daha öteliyor. Bu sebeple dövizin sabitlenmesi ve ekonomik göstergelerin toparlanabilmesi için faizin yükseltilmesi çok önemli.' dedi. 

Firmaların kârları Hazine'de bekliyor
Barış Dumankaya yaptığı değerlendirmede KDV indirimleri konusuna da değindi ve şu açıklamaları yaptı: "Sektörde KDV iadeleri konusunda ciddi sorunlar yaşanıyor. Sektörün KDV iadeleri o kadar büyük boyutlara ulaştı ki içeride bekleyen KDV geri ödemeleri ile her şirketin yeni bir proje geliştirmesi söz konusu. Sektörde kar marjları yüzde 8 ila yüzde 15 arasında. Ama KDV'den dolayı yüzde 17 alacağımız 2, 2.5 sene devletin kasasında duruyor. Yani bütün kazancımız devletin kasasında bekliyor. Devlet inşaat sektörüne destek vermek istiyorsa öncelikle KDV iadesinde bir takım kolaylıklar sağlanmalı."

İç talebin canlanması gerekir
İç talep olmadan bir sektörün gelişmesinin mümkün olmadığını belirten Dumankaya sözlerini şöyle noktaladı. "Yabancı satışı geçtiğimiz yılda iç talepte yaşanan daralmayı sübvanse etti. Projelerimizde yabancıya satış oranımız yüzde 15'lerden yüzde 30'lara çıktı. Bunun da artmasını bekliyoruz. Ama iç talep olmadan sektörün canlanması mümkün değil. Ama iç talebin artması için de mutlaka bir takım teşvikler gerekiyor."