Dumankaya İnşaat taşınmazları 26 Eylül'de satışa çıkıyor

FETÖ ve Paralel Devlet Yapılanması soruşturmaları kapsamında yöneticileri tutuklanan ve TMSF'ye devri gerçekleşen Dumankaya İnşaat'ın taşınmazları 26 Eylül'de düzenlenecek bir müzayede ile satışa çıkarılacak

Dumankaya İnşaat taşınmazları 26 Eylül'de satışa çıkıyor

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan Fethullahçı Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması soruşturmaları kapsamında yöneticileri tutuklanan ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devri gerçekleştirilen Dumankaya İnşaat'ın taşınmazları satışa çıkarılıyor. Eskidji Müzayede Evi tarafından gerçekleştirilecek satış işlemi için tarih ise 26 Eylül olarak belirlendi.

Eskidji'nin internet sitesinden açıklama

Dumankaya İnşaat'ın taşınmazlarının satışına ilişkin açıklama, Eskidji Müzayede Evi'nin internet sitesinden yayınlandı. Eskidji duyurusunda TMSF'nin Kayyum Atandığı Dumankaya A.Ş. Gayrimenkulleri'nin açık artırma ile satıldığına dikkat çekildi. 16 Farklı Projede yer alan yüzlerce taşınmaz için gerçekleştirilecek müzayede 26 Eylül 2017 tarihinde ve saat 14.00'da yapılacak. 

Satışa çıkarılan taşınmazlara ilişkin katalog yayınlandı

Satışa ilişkin olarak Eskidji'nin internet sitesinde yer alan müzayede duyurusuna ek olarak Dumankaya İnşaat'a ait taşınmazların ayrıntılı dökümünü veren bir de katalog yayınlandı. Katalogda, 203 ayrı kaydın ayrıntılı dökümüne yer verildi.

Dumankaya İnşaat ve TMSF süreci

15 Temmuz Darbe girişiminin ardından Fethullahçı Terör Örgütü'ne finansal destek sunduğu gerekçesiyle operasyon başlatılan şirketlerden biri olan Dumankay İnşaat'a yönelik soruşturmalarda Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, şirketin sahibi ve 6 ortağının mal varlığına el koyma talebinde bulunmuştu. Sulh Ceza Hakimliği'nin talebi kabul etmesinin ardından, Halit Dumankaya, Uğur Dumankaya, Barış Değer Dumankaya, Ayla Dumankaya ve Semih Serhat Dumankaya'nın mal varlığına el konulmuştu. İddianamede Dumankaya İnşaat'ın Fethullahçı Terör Örgütü ya da Paralel Devlet Yapılanması'na finansal destek sunduğuna dair kuvvetli şüphelere yer verilmişti. Kararın ardından bir açıklama yapan Dumankaya İnşaat da, hukuki sürecin projelerin teslimleri ve yeni proje gelişimi hususunda bir engel oluşturmayacağına dikkat çekilmişti. 

İnşaat şirketlerine yatırım yapan vatandaşlar mağdur edilmeyecek

Konu geçtiğimiz aylarda Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin de gündemine gelmişti. Mart ayında yaptığı açıklamada, FETÖ'ye finansal destek sunduğu şüphesi ile TMSF'ye devri gerçekleştirilen inşaat şirketlerinden konut satın alan vatandaşların mağdur edilmeyeceğini söyleyen Canikli: "Kayyum atanan şirketlerin konutlarına yatırım yapan vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Fi-Yapı ve Dumankaya gibi şirketler var. Bu şirketlere ait tespit edilen gayrimenkullerin kimilerini satacağız..." şeklinde konuşmuştu.