Dünya Bankası'ndan vergi reformu eleştirisi

Dünya Bankası Türkiye ofisi düzenli izleme bilgi notunda, Meclis'te görüşülmekte olan vergi affını 'yanlış yönde' bir adım olarak niteledi

Dünya Bankası'ndan vergi reformu eleştirisi

26 Haziran 2014/Emlakwebtv
TBMM'de görüşülmesi beklenen 'Gelir Vergisi Kanun Tasarısı'na, ekonomiye yönelik düzenli izleme bilgi notunda yer veren Dünya Bankası Türkiye Ofisi, vergi affını, 'Dünya Bankası raporunun sonuçları göz önünde bulundurulduğunda, yanlış yönte atılacak bir adım olarak' niteledi. Açıklamada, gelir vergisi reformunun hemen ardından vergi usul kanununda da değişiklik yapılması gerektiğine yer verildi.

Mevzuatın yarattığı fırsatlar
Gelir vergisi mevzuatında planlanan reformu, sürdürülebilir ekonomik büyümeyi desteklemek açısından bir fırsat olarak niteleyen Dünya Bankası Türkiye Ofisi, bu sayede vergi tabanının genişleyeceği, vergi mevzuatına gönüllü uyum sağlayacağı ve kayıt dışı ekonomiyi azaltmayı sağlayabileceğini vurguladı. Başta emlak olmak üzere servet vergilerindeki artışın, büyüme üzerindeki etkisini kurumlar vergisindeki tahsilat artışından daha fazla destekleyici olduğuna değinen açıklama, ayrıca tasarının çok daha sade bir metin sunduğu ve vergi ilkelerinin çoğunu koruduğunu belirtti.

Yanlış bir adım
Dünya Bankası Türkiye ofisi bu fırsatlara rağmen, üretim ve yatırım için önerilen teşviklerin etkilerinin beklenmesi gerektiğini açıkladı. "Yeniden dengelenen bir vergi yapısının beklenen faydalarının hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için, gelir vergisi reformunun hemen ardından vergi usul kanununda da değişiklik yapılması gerekecektir." ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, Dünya Bankası raporunun sonuçları göz önünde bulundurulduğunda, önerilen vergi affının yanlış bir adım olacağı kanaati aktarıldı.