Dünyanın en büyük yeraltı şehri 2018'de turizme açılacak

Geçen yıl TOKİ'nin Nevşehir'deki kentsel dönüşüm faaliyetleri sırasında açığa çıkarılan ve 360 bin metrekarelik alana yayıldığı anlaşılan dünyanın en büyük yeraltı kenti 2018 yılında ziyarete açılacak.

Dünyanın en büyük yeraltı şehri 2018'de turizme açılacak

Geçtiğimiz yıl Nevşehir'de TOKİ tarafından yürütülen kentsel dönüşüm faaliyetleri sırasında açığa çıkarılan "yeraltı şehri" bilim çevrelerinde heyecan yarattı. "Dünyanın en büyük yeraltı şehri" olarak tanımlanan bulgu, 360 bin metrekarelik bir alana yayılıyor ve 11 mahalleyi içine alıyor. Yaklaşık 100 kişi tarafından yürütülen araştırma ve temizlik çalışmalarının 2018 yılında tamamlanması ve turistik ziyarete açılması planlanıyor. 

Dünyanın en büyük yeraltı kenti 2018'de turizme açılacak
Nevşehir'de açığa çıkarılan yeraltı kenti, şu anki ölçümlere göre dünyanın en büyük "yeraltı kenti" olma özellğini taşıyor. Yeraltı kentinin günümüzden 1.400 yıl öncesine dek uzandığı zannediliyor.

Çarpıcı bulgular: En eski kilise
Söz konusu yerleşim yerinde yürütülen çalışmalarda Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çok sayıda bulguya rastlanmıştı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, "Nevşehir Kalesi Etrafı Kentsel Yenileme Projesi" uygulaması ile keşfedilen alan üzerinde farklı kültürlere ait bulguların açığa çıkarıldığını açıkladı. Bölgede dini, askeri ve sivil mimarlık eserleri bulgulandı. 

Dünyanın en büyük yeraltı şehri 2018'de turizme açılacak

Bulgularla ilgili olarak gazetecilere açıklamada bulunan Başkan Ünver, tarihi anlamda ciddi bir veri ile karşılaşıldığını doğruladı. Dünya Ortodoks Hıristiyanlığının tarihi açısından büyük önem taşıyan bir Kilisesi'nde yer alan fresklerin özgün nitelik taşıdığını vurgulayan Ünver:

"Toprak temizleme çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar sonunda kilisenin bölümlerinin ne kadar ileriye uzandığını, büyüklüğünü de tespit etmiş olacağız. Burası turizme açıldığında, Kapadokya bölgesi ve Nevşehir belki de Ortodoksların hac yeri haline gelecek. Belki de bölgeye gelen 3 milyon turist sayısını 15 milyona ulaştıracaktır." dedi.