Durgunluğa çare kentsel dönüşüm

İnşaat sektörü için 2014’ün yoğun ve verimli geçtiğini fakat 2015 yılının daha durgun olacağını söyleyen Keten İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Keten; kapıda bekleyen durgunluk tehdidiyle kentsel dönüşüm sayesinde mücadele edilebileceğini söyledi.

Durgunluğa çare kentsel dönüşüm

Butik inşaat projeleriyle adından söz ettiren Keten İnşaat, gayrimenkul sektöründe durgunluk uyarısında bulundu.  2014 yılının Keten İnşaat ve inşaat sektörü için yoğun geçtiğini ve kendilerine getirilen projelerin hemen hemen hepsini değerlendirdiklerini belirten Keten İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Keten, ancak 2015 yılının daha durgun olacağını söyledi.

Seçim dönemine girilmesi, ekonomik büyümenin yavaşlaması, ailelerin kredi borçluluk oranlarının artması gibi pek çok nedenle durgunluk yaşanabileceğini öngören Selahattin Keten,  bu ortamda kentsel dönüşüm seferberliğinin gerçekleşmesinin, önceki dönemlere göre daha fazla önem arzettiğini söyledi. Selahattin Keten,  “Türkiye konut pazarını mercek altına alan araştırmalar ve uzmanları özel sektörün kentsel dönüşümde daha fazla yer alması gerektiğini ortaya koyuyor. Kentsel dönüşüm yasasıyla talepte artış olduğunu gözlüyoruz, bunlar piyasaya yansımaya başladı. İşte bu taleplerin süreklilik arzetmesi için hem devlet ve yerel idareler eliyle dönüşüm desteklenmeli, hem de özel sektör dönüşüm projelerinde yer almak için daha hevesli olmalı” yorumunu yapıyor.

Selahattin Keten, “Balon yok, durgunluk var. Bu durgunluk aşılamayacak bir durum değil. Sadece sektör olarak önümüzdeki fırsatları görmesini ve değerlendirmesini bilelim” diye konuştu.

Keten’den Tema ile işbirliği

Selahattin Keten, satışı devam eden projeleri Keten Evleri’nde ilginç bir sosyal sorumluluk projesine imza attıkları bilgisini vererek, Keten’den ev sahibi olanların Tema’dan kendileri adına bir ağaç diktirmiş olacaklarını kaydetti.  Selahattin Keten, ev sahibi olmak isteyenlerin hayallerini uygun ödeme planları ile gerçekleştirirken, bir yandan da butik üretim yaptıkları bölgelerin çehresini değiştirdiklerini, yeni yapılar ve inşaatlarla ekonomik değerlere katkıda bulunduklarını söyledi. Keten “İş sadece ekonomik katkı değil, çevreye destek, bölgenin estetiğine katkıyı da içermeli. Biz mimari anlayışımızla estetik çözümler sunarken, TEMA ile yaptığımız işbirliği gibi projelerle de çevreye katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.