Eco Lodges'in tercihi DuPont oldu

DuPont™ Tyvek®, İngiltere'nin Cornwall eyaletinde hayata geçirilecek olan 50 adet yüksek teknolojili 'Eco-Lodges' projesi için hava geçirmez yalıtım sağlıyor

Eco Lodges'in tercihi DuPont oldu

DuPont, İngiltere’nin Cornwall eyaletinin engebeli kıyı şeridinde hayata geçirilen, 50 adetlik yüksek teknolojili ‘Eco-Lodges’ evleri için hava geçirmez yalıtım sağlıyor. 

Building With Frames firmasının 6 milyon pound değerindeki yatırımı, özel mülkiyet olarak kullanılmak üzere, bu yüksek kaliteli tatil evlerini sunuyor. Yüksek teknoloji donanımlı üçer yatak odasına sahip her Eco Lodges evinin yatırım bedeli ise kira gelirleriyle karşılanacak. Eco Lodges evlerinin yapımında, İngiltere’deki sürdürülebilir evler için belirlenen yasanın ötesinde, en üst seviyede enerji performansı sağlamak amaçlandı. Bu nedenle Eco Lodges evleri, yapının çerçevelerinde kullanılan SIPS (yalıtımlı panel sistemleri) malzemesine ek olarak, Thermowood® ahşap kaplama ve DuPont™ Tyvek® gelişmiş su yalıtım örtüleri gibi en kaliteli mazlemeler kullanılarak inşa edildi. Bu modern, düz çatılı tasarımın iklim yönetimi, diğer düşük ayak izi sistemleri arasındaki hava kaynaklı ısı pompaları tarafından geliştirildi.

Su yalıtımında DuPont™ Tyvek®
Projenin gerektirdiği ve belirlenen yüksek düzeydeki hava sızdırmazlık, nem kontrolü, ısı performans ve iç mekan konforunu sağlamak için toplamda 5,500 metrekare DuPont™ Tyvek® Housewrap kullanıldı. Truro şehri merkezli Building With Frames Genel Müdürü Stephen Boyd, “Cornwall’da SIPS (yalıtımlı panel sistemleri) ile üretim yapan tek yapı firması olarak, şirketle uyumu ve uzun ömürlü kalitesinden dolayı DuPont™ Tyvek® su yalıtım örtülerini seçtik” ifadelerini kullanıyor.

Stephen Boyd “Termal performansıyla birlikte hava geçirmezlik, bu projede önemli bir unsurdu. Sadece bina düzenlemelerinin gereksinimlerini karşılamak için değil; şirketimizin standartları gereğince projedeki amacımız, hava kaçaklarını minimuma indirmekti. Bu projede yapmak istediğimiz şey 1m3/m2/hr’dan fazla hava geçirgenliği olmamasıydı ve DuPont™ Tyvek® bize bu hedefe ulaşmamızda yardımcı oldu” diyor.

Boyd “Ayrıca yapıların Cornwell’de yaşanan kış koşullarına karşı dayanıklı olması ve zarar verici yoğuşmaya karşı korunması da önemliydi.  Bu nedenle iyi bir su kolunu ve buhar geçirgenliği temel ihtiyaçtı. DuPont™ Tyvek® bir tek katmanda ihtiyacımız olan performans, koruma, sürdürülebilirlik gibi tüm temel performans etkenlerini bize sağladı” diye ekliyor.

DuPont™ Tyvek® buhar geçirgen, ancak su ve rüzgar geçirmeyen yüksek kaliteli, tek katmanlı yapısıyla pazarında benzersiz bir üründür. Hafif ama sağlam olması sayesinde DuPont™ Tyvek® dış duvarlara ve çatılara uygulaması kolay bir malzemedir ve uzun vadeli kanıtlanmış güvenilirlik ve dayanıklılık sunmaktadır. DuPont™ Tyvek® titizlikle test edilmiş ve değerlendirilmiştir. Ayrıca hizmet, emniyet ve sürdürülebilirlik taahhütüyle bilinen üretici teknik desteğiyle birlikte müşteri memnuniyetini hedeflemektedir.

Rezidans projesindeki ilk Eco Lodges, Cornwall Portreath’de bulunan Gwel an Mor 5 yıldızlı tatil köyünde tamamlandı ve yakında ziyaretçiler, bu bölgenin ve projenin sunduğu yüksek teknoloji özelliklerin tüm keyfini çıkarabilecek.