Ekonomik güven endeksi düşüşünü sürdürüyor

TÜİK tarafından açıklanan Ocak 2016 dönemine ait Ekonomik Güven Endeksi, hemen hemen tüm sektörlerde kayıp yaşandığını gösterdi. Düşüş, hizmet sektöründe yüzde 6.6, İnşaat sektörüde ise yüzde 1.4 oranında gerçekleşti ve toplamda yüzde 16.8 düzeyine geriledi

Ekonomik güven endeksi düşüşünü sürdürüyor

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bugün açıklanan Türkiye ekonomisine yön veren temel sektörlerin güven kaybına uğradığını gösterdi. Ocak 2016 dönemine ait Ekonomik Güven Endeksi'ne göre düşüş, bir önceki aya kıyasla yüzde 16.8 olarak gerçekleşti ve 83.88'e geriledi. Bu düşüş hizmet, reel kesim, tüketici ve inşaat güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

Sektörlerin güven endeksi düşüşünü sürdürüyor
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre güven endeksinde artış kaydeden tek sektör perakende ticaret sektörü oldu. Bu sektörde geçen aya kıyasla yaşanan artış yüzde 3.6 düzeyinde oldu ve 104.93 ten 108,76 değerine yükseldi. 

Aralık 2015 dönemine ait Ekonomik Güven Endeksi'ne ulaşmak için tıklayın...

İnşaat sektörü güven endeksi
TÜİK verilerine göre inşaat sektörü güven endeksindeki düşüş yüzde 1.4 düzeyinde gerçekleşti ve 83.91 düzeyine geriledi.  İnşaat sektörünün bir önceki döneme ait verilerinde ise yüzde 0.7'lik düşük düzeyde bir artış kaydedilmişti. 

Diğer sektörlerdeki düşüş ise çok daha güçlü bir seyir izledi. Buna göre hizmet sektörü güven endeksindeki düşüş bir önceki aya kıyasla yüzde 6.6 oldu ve 92.53'e geriledi. Reel kesim güven endeksi ve tüketici güven endeksindeki düşüşler ise yüzde 2.7 düzeyinde kayda geçirildi. Bu sektörlerdeki düşüşle birlikte endeks sırasıyla 105,90 ve 83.91 oldu. 

Ekonomik güven endeksi nedir?
Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen birleşik bir endeks olan Ekonomik Güven Endeksi, tüketici güven göstergesi ile mevsim etkilerinden arındırılmış imalat, hizmet, perakende e inşaat sektörlerine ait normalleştirilmiş alt endekslerin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşuyor.