Ekonomik Güven Endeksi'nde düşüş

TÜİK'in hazırladığı Ekonomik Güven Endeksi Ocak 2015 verilerine göre bir önceki aya kıyasla yüzde 0.4'lük bir azalma meydana geldi

Ekonomik Güven Endeksi'nde düşüş

Türkiye İstatistik Kurumu'nun hazırladığı Ekonomik Güven Endeksi Ocak 2015 verilerine göre bir önceki aya kıyasla yüzde 0.4'lük bir azalma meydana geldi. Düşüş perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki düşüşten kaynaklandı.

İnşaat ve diğer sektörlerin etkisi
Tüketici Güven göstergesi ile mevsim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ilişkin güven göstergelerinden hareketle oluşturulan Ekonomik Güven Endeksi, Ocak ayında düşüş yaşadı.  Ocak ayında bir önceki aya göre %0,4 oranında azalarak 88,39 değerine düştü. Ekonomik güven endeksindeki azalma; tüketici, imalat sanayi (reel kesim), perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı. Söz konusu endeksler bir önceki aya göre sırasıyla %0,1, %1,5, %2,7 ve %1 oranında azalırken hizmet sektörü güven endeksi Ocak ayında Aralık ayına göre %2,1 arttı.

 

Ekonomik Güven Endeksi Ocak 2015

Ekonomi Güven Endeksi nedir?
Ekonomik güven endeksi, tüketici güven göstergesi ile mevsim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi (reel kesim), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ilişkin güven göstergelerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşuyor. Güven göstergeleri, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik durumla ilgili aylık mevcut durum değerlendirmeleri ve geleceğe dair beklentilerini ölçen aylık eğilim araştırmaları sonuçlarından hesaplanıyor. Avrupa Birliğine uyumlu tüketici güven endeksi serisi 2012 yılından itibaren mevcut olduğundan, ekonomik güven endeksi serisi 2012 yılından itibaren aylık olarak veriliyor.