Ekonomik Güven Endeksi yeniden kötümser seviyede

Mayıs ayında 100.5 ile iyimser seviyeye yükselen Ekonomik Güven Endeksi, Haziran ayında yüzde 1.6'lık düşüş yaşadı. Endeks yeniden kötümser seviyeye geriledi

Ekonomik Güven Endeksi yeniden kötümser seviyede

Ekonomik Güven Endeksi Mayıs ayında, iyimser seviye olarak kabul edilen 100 puanın üzerindeki yerini Haziran 2017'de kaybetti. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Haziran 2017 dönemine ait Ekonomik Güven Endeksi, bir önceki aya kıyasla yüzde 1.6 puanında düştü.

Ekonomik Güven Endeksi yeniden kötümser düzeyde
Yapılan açıklamaya göre Mayıs ayında 100.5 puan ile iyimser seviyeye geçiş yapan Ekonomik Güven Endeksi yüzde 1.6 puanlık düşüşle birlikte 98.9 değerine düştü. Böylece Ekonomik Güven Endeksi yeniden, kötümser seviye olarak tanımlanan 100 puanın altına düştü. 

Düşüş gerileyen sektörel endekslerden kaynaklandı
Ekonomik Güven Endeksi'nde yaşanan bu düşüş tüketici güveni, hizmet sektörü ve perakende ticaret sektöründe yaşanan düşüşlerden kaynaklandı. Yapılan ölçümlere göre Haziran ayı içinde Tüketici Güven Endeksi 70, Hizmet Sektörü Güven Endeksi ise 98.8 değerine düşmüş ve kötümser düzeyde yer almıştı. Perakende ticaret sektörü ise düşüşe karşın iyimser düzeyde yer aldı ve 100.7 değerine düştü.

İnşaat ve reel kesim güven endeksi yükseldi
Ekonomik Güven Endeksi'nin daha da gerilemesinin önüne ise Reel Kesim Güven Endeksi ve İnşaat Sektörü Güven Endeksi'nde değer artışları engel oldu. Haziran ayında Reel Kesim Güven Endeksi 108.8 ile iyimser düzeyde, inşaat sektörü ise 86.7 ile kötümser seviyedeki konumlarını korudu. 

Ekonomik Güven Endeksi nedir?
Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirmelerinin baz alındığı bir bileşik endeks niteliği taşıyan Ekonomik Güven Endeksi tüketici güven ve mevsim etkilerinden arındırılmış reel kesim-imalat sanayii, hizmet sektörü, perakende ticaret sektörü ve inşaat sektörlerine ait toplam 20 alt endeksten hareketle hesaplanıyor. Belirlenen kriterlere göre, Ekonomik Güven Endeksi'nin 100 puanın üzerinde bulunması ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100'ün altında olması ise ekonomik duruma ilişkin kötümserliği temsil ediyor.