Ekonomik güven endeksinde sıçrama

Sektörel güven endeksindeki iyileşme, Ekonomik Güven Endeksi'ne yansıdı. Bir önceki aya kıyasla yüzde 14.9 oranında artış kaydeden Endeks, Temmuz ayında 95.73 düzeyine ulaştı.

Ekonomik güven endeksinde sıçrama

Sektörel güven endeksindeki olumlu tablonun ilk etkisi Ekonomik Güven Endeksi üzerinde oldu. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Temmuz 2016 dönemine aıt Ekonomik Güven Endeksi, Haziran ayına kıyasla yüzde 14.9 oranında yükseldi ve 95.73 puana ulaştı. Bu değere ilişkin son ölçüm 83.33 düzeyindeydi. 

Ekonomik güven endeksindeki artış
Türkiye İstatistik Kurumu söz konusu artışın, hizmet, perakende ticaret, inşaat ve reel kesim-imalat sektörlerine ait güven endekslerindeki artıştan kaynaklandı. Hafta içinde TÜİK tarafından kamuoyu ile açıklanan Sektörel Güven Endeksleri"nde şu bilgiler kamuoyu ile paylaşıldı:

 

Ekonomik güven endeksinde sıçrama

 

- İnşaat Sektörü Güven Endeksi: Bir önceki ayda 80.94'ten Temmuz ayında 82.95'e yükseldi. Artış yüzde 2.5 düzeyinde. Bu sektörde güven endeksi kötümser düzeydeki seyrini sürdürüyor.
- Hizmet Sektörü Güven Endeksi: Haziran ayında 95.75 düzeyindeki endeks, Temmuz'da 100,86'ya yükseldi ve iyimser düzeye çıktı. Artış yüzde 5.3 puan...
- Perakend ticaret Sektörü Güven Endeksi: Haziran ayından Temmuz'a yüzde 3.9 puan artış gösteren Endeks iyimser sınırın üzerinde seyrediyor. 

100 puan ve üstü ne anlama geliyor?
Ekonomik Güven Endeksi'nde sınır puan 100 olarak kabul ediliyor. Buna göre 100'den büyük olma durumunda genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliğin arttığı vurgulanırken, 100'den küçük olması halinde kötümserlik saptanıyor.